Dítě jako záchrana či pojistka vztahu: Nebývá to nejlepší nápad

Dítě jako záchrana či pojistka vztahu: Nebývá to nejlepší nápad Zdroj: Shutterstock.com

I v dnešní době některé páry zastávají názor, že když si pořídí miminko, zachrání to jejich rozpadající se vztah. Ovšem ani společný potomek není zárukou toho, že váš vztah bude nově prosycen harmonií a rodinným štěstím. Z jakého důvodu byste měla na dítě jako na záchranu či pojistku vztahu raději zapomenout?

Budete mít na sebe s partnerem méně času

Když se ve vašem vztahu objeví problémy, s partnerem je můžete řešit tak, že spolu začnete intenzivněji komunikovat, budete vůči sobě otevření a budete se snažit na svém vztahu co nejtvrději pracovat. Jenže, když si pořídíte dítě, budete mít na sebe coby partneři mnohem méně času. Vaše problémy, které nestihnete vyřešit, se tak mohou stále více prohlubovat.

Vaše partnerská krize se může narozením dítěte ještě zhoršit

Když si dva lidé, kteří se milují a žijí spolu ve spokojeném partnerství či manželství, plánovaně pořídí dítě, jde o zkoušku pevnosti jejich vztahu. Ještě náročnější je však toto období pro pár, který prochází dlouhodobou krizí. Narození dítěte totiž může jejich krizi mnohem zhoršit.

Zdroj: Shutterstock.com První týdny se totiž vše točí kolem miminka a jeho potřeb. Maminka i tatínek trpí nedostatkem spánku a energie. Než se tento nekonečný a náročný kolotoč ustálí, často se u novopečených rodičů kromě celkového vyčerpání objevuje také nervozita a podrážděnost. Právě to v mnoha případech vede k hádkám a dalším vztahovým rozepřím.

Dítě jako nástroj manipulace je cesta do pekel

Některé ženy, které si chtějí pojistit partnera, cíleně otěhotní bez jeho vědomí. Zvlášť pokud jejich partnerský vztah prochází krizí, berou to jako poslední záchranu nebo také jako pojistku, prostřednictvím které si svého partnera i nadále udrží.

Psychologové ovšem upozorňují na to, že miminko by nikdy nemělo být nástrojem manipulace. Naopak by mělo být oboustranně plánované a chtěné. V opačném případě ženě, která žije ve skomírajícím vztahu, hrozí, že od ní partner dříve či později odejde a z ní se stane svobodná matka.

Zdroj: Shutterstock.com Zhorší se vaše finanční situace

Mnohé ženy, které si chtějí pojistit svého partnera miminkem, často také nepřemýšlejí nad budoucí finanční situací. Zvlášť pokud už partneři společné děti mají a zároveň je už jejich finanční rozpočet velmi napjatý, je pořízení si dalšího dítěte velmi nerozvážné.

Dítě a záchrana vztahu? Podle psychologů jde o individuální věc

Jestli dítě zachrání váš vztah, nebo ne, je podle psychologů velmi individuální. Hlavní roli hraje fakt, zda vaše partnerské problémy měly dlouhodobý charakter, nebo šlo pouze o velmi krátkou či nárazovou záležitost. Psychologové upozorňují na to, že dlouhodobé problémy ve svém vztahu vyřešíte pořízením miminka spíše výjimečně. Pokud jsou ale vaše partnerské rozepře kratšího rázu, dítě pro vás může být také novým impulsem, který mezi vámi opět utuží partnerské pouto.

Autor:
Publikováno: 4. 2. 2020 14:00 Nahlásit obsah