Existují čtyři typy hněvu a zuřivosti. Psychologové radí, jak se každého z nich zbavit

Existují čtyři typy hněvu a zuřivosti. Psychologové radí, jak se každého z nich zbavit Zdroj: Shutterstock.com

Hněv je emocionální stav, který se může projevovat různě. Když se na někoho zlobíme, jsme podráždění a mrzutí, závidíme nebo toužíme po pomstě. Hněv se může obrátit i vůči nám, a to ve formě sebelítosti či sebepoškozování. Psychologové přitom rozlišují čtyři typu hněvu a radí, jak se každého z nich zbavit.

Výbušný hněv: Slovní nadávky a agrese

O lidech, kteří i při sebemenším impulsu vybuchnou, říkáme, že mají horkou hlavu. Při výbušném hněvu se na druhé extrémně zlobí a nadávají jim nejen slovně. Často přecházejí i k fyzické agresi. 

Jak výbušný hněv přemoci? Na člověka, který směřuje výbušný hněv vůči vám, zvyšte hlas a ukažte prstem, přerušte jej, nesouhlaste s ním a ukažte, že se ho nebojíte. Případně bouchněte dveřmi a odejděte, tím také ukážete svůj nesouhlasný postoj. Snažte se zkrátka udržet kontrolu nad vlastním životem a nenechte nikoho, aby s vámi pomocí výbušného hněvu manipuloval.

Zdroj: Shutterstock.com

Vyhýbavý hněv: Vztek obrácený dovnitř

Někteří lidé svůj hněv a zuřivost obracejí sami do sebe. Emocionálně se hroutí, trpí sebelítostí a mnohdy inklinují k sebepoškozování či depresivním stavům. Svému okolí, jak se cítí, nepoví. Chovají se vyhýbavě a snaží se potlačovat své emoce.

Řešit hněv a zuřivost vnitřním vyhýbáním rozhodně není opakem výbušné reakce. Je to hněv obrácený dovnitř. Pokud jím trpíte, měli byste jej začít neprodleně řešit. Povězte o tom svým nejbližším, nebo vyhledejte specialistu. V opačném případě můžete vážně poškodit své duševní zdraví.

Pasivně-agresivní hněv se snaží vztek a odpovědnost přenést na druhé

Někteří lidé řeší svůj hněv a vnitřní zuřivost nepřímým způsobem. Jejich myšlenky a činy se následně neshodují s jejich slovy. Často se vyhýbají lidem, na které jsou naštvaní. Při komunikaci s ostatními rádi používají štiplavé sarkasmy. Svou pasivitou se snaží svůj vztek a odpovědnost za své pracovní či domácí povinnosti přenést na druhé.

Konfrontace s člověkem, kterého ovládá pasivně-agresivní hněv, je velmi těžká. S takovým člověkem zpravidla nic nevyřešíte. Snažte se naopak udržet své nervy na uzdě a zůstat klidní za každých okolností. V případě člověka s pasivně-agresivním hněvem totiž velmi těžko odhadnete, jak se zachová.

Zdroj: Shutterstock.com Diplomatický hněv je asertivní, člověk jej má pod kontrolou

Jde o ideální způsob hněvu. Diplomatický hněv je přímý, otevřený, ale klidný. Ostatní lidé jej vnímají jako asertivní a pod kontrolou. Člověk, který používá diplomatický hněv, při řešení různých konfliktů postupuje konstruktivně.

Používáte při konfliktních situacích diplomatický hněv? Je to to nejlepší, co můžete udělat. Otevřeně tomu druhému přiznejte, že se zlobíte. Buďte ovšem stále slušní a zdvořilí. Ostatní vás budou respektovat. Poté, co vše řeknete, se vám uleví. Snažte se následně zůstat klidní. Právě klid vám pomůže v každé situaci.

Autor:
Publikováno: 23. 9. 2020 10:52 Nahlásit obsah