Jak se správně rozhodnout, abyste později nelitovali? Rozhodnutí neodkládejte a jednejte s odvahou

Jak se správně rozhodnout, abyste později nelitovali? Rozhodnutí neodkládejte a jednejte s odvahou Zdroj: Shutterstock.com

Konec vztahu. Změna zaměstnání. Stěhování se na druhý kout světa. Založení rodiny. Člověk ve svém životě několikrát stojí na křižovatce, na níž se rozhoduje, kudy dál. Některá rozhodnutí jsou velmi těžká a ovlivní vám bezesporu celý život. Poradíme vám, jak se správně rozhodnout bez toho, abyste toho následovně litovali.

Rozhodněte se k akci

Jestli stojíte na jednom místě, vždy se rozhodněte pro možnost A, nebo pro možnost B. Každá z nich je pro vás tou správnou volbou. Zásadním pravidlem je, že byste se měli rozhodnout pokaždé, když máte možnost. Rozhodně nikdy nezůstaňte pasivně stát a vyhýbat se jakémukoliv rozhodnutí nebo toto rozhodnutí nechávat na druhých.

V budoucnu totiž budete litovat spíš toho, že jste něco neudělali, než že jste se nějak rozhodli. Ať už jste nešli na rande s člověkem, který se vám líbil, nebo jste se neúčastnili pracovního pohovoru, protože jste měli strach, že se ztrapníte.

Zdroj: Shutterstock.com Použijte Descartův diagram

Při rozhodování i v těch nejsložitějších situacích vám pomůže staletími ověřený Descartův diagram. Tato metoda francouzského filozofa René Descarta vám pomůže, abyste se na celý svůj problém, který momentálně řešíte (třeba odchod ze zaměstnání nebo rozchod s partnerem), podívali ze všech úhlů pohledu. A nakonec vybrali tu zdánlivě pro vás nejlepší možnost. Descartův diagram konkrétně zahrnuje celkem tyto čtyři otázky, na které se pokuste popravdě odpovědět:

  • Co se stane, když se toto stane? (např. Co se stane, když se rozejdu s partnerem?)
  • Co se stane, když se toto nestane? (např. Co se stane, když se nerozejdu s partnerem?)
  • Co se nestane, když se toto stane? (např. Co se nestane, kdy se rozejdu s partnerem?)
  • Co se nestane, když se toto nestane? (např. Co se nestane, když se nerozejdu s partnerem?)

Překonejte opatrnost a buďte odvážní

Než uděláme určité rozhodnutí, většina z nás do něj nejde bezhlavě, ale pečlivě si jej rozmyslí. Někdy jsme až přehnaně opatrní, protože máme strach, že zbytečnou zbrklostí se dostaneme do průšvihu. Psychologové ovšem radí, abychom opatrnost nenahrazovali zbrklostí, ale spíš alespoň menší dávkou odvahy. Právě odvaha v rozhodování je velmi důležitá. Díky ní dojdeme k výsledkům, za které budeme v budoucnu velmi vděční.

Zdroj: Shutterstock.com Představte si budoucnost

Při těžkém rozhodování si představte sami sebe jako osmdesátiletého člověka, který se ohlíží za svou minulostí a přemítá, co by udělal jinak, a co by naopak neměnil. Právě i tento přístup vám velmi pomůže při náročném rozhodování.

Nemyslete si, že jednáte objektivně

Před každou náročnější životní křižovatkou se snažíme pozastavit a rozhodovat se s chladnou hlavou. Nikdy si ovšem o sobě nemyslete, že jednáte objektivně a bez emocí. Zkuste si reálně připustit, že jednáte v duchu svých subjektivních zájmů. Vaše rozhodnutí je tak pod palbou vašich osobních emocí, ať už chcete, nebo ne.

Autor:
Publikováno: 22. 11. 2019 10:55 Nahlásit obsah