Pozoruje vás váš pes, když vykonává potřebu? Je to známka důvěry

Pozoruje vás váš pes, když vykonává potřebu? Je to známka důvěry Zdroj: Shutterstock.com

Ačkoliv by se nám, páníčkům našich čtyřnohých lásek, mohlo zdát, že jsou to naše spřízněné duše, kterým dokonale rozumíme a oni naopak nám, jejich chování nás dokáže občas překvapit a lehce vykolejit.

Zvláštní je i jejich zírání přímo na nás, když vykonávají svou potřebu. Proč to dělají a skrývá se za tím něco víc? Odpověď je ano a možná vás to i překvapí, jak důležité tohle pozorování pro ně je.

Jakmile váš pejsek po chvilce běhání najde to správné místo a zaujme vyhovující podřep, a je jedno, zda jeho zadeček směřuje do jakékoliv světové strany, vždy si vás najde a zakouká se vám přímo do očí. Podle vědců, kteří tohle chování zkoumali, to naši miláčkové dělají, protože se v tu chvíli cítí zranitelně a na vás se dívají, protože vám věří a chtějí si být jisti, že na ně dáváte pozor.

Zdroj: Shutterstock.com Nedělá to však každý pejsek, pozorovat to můžeme u těch, kteří svému majiteli věří na sto procent a důvěřují mu. Když pejsci vykonávají svou potřebu, nemohou hlídat okolí, což je dostává do nejisté situace, kterou musíte na chvilku převzít vy. Pejsek vás celou dobu pozoruje, aby věděl, že když přijde nebezpečí, dáte mu svými gesty a chováním včas vědět.

A proč se cítí zranitelně? Je to důkaz evoluce a tato vlastnost psům zůstala po vlku, který se v divoké přírodě musí starat jen sám o sebe. Tohle tvrzení potvrzuje i v rozhovoru pro The Dodo Mary Friedmanová, která je považována za expertku na chování psů.

Jestliže jste tedy tohle chování u svého pejska zaregistrovali, nedělejte rychlé pohyby, které by jej mohly zbytečně vyděsit a ani se mu v tuto chvíli nesmějte. Zůstaňte v klidu a vyčkejte, dokud nebude hotov.

Autor:
Publikováno: 30. 1. 2021 14:57 Nahlásit obsah