Inspirace pro rodiče školáků: Žena uzavřela se svým synem smlouvu o bezpečném používání telefonu

Inspirace pro rodiče školáků: Žena uzavřela se svým synem smlouvu o bezpečném používání telefonu Zdroj: Metro.co.uk

O chytrých telefonech se říká, že jsou v rukách dětí dobrým sluhou, ale zlým pánem. Tohoto úskalí si je vědoma také britská máma Mel Wattsová, která přišla s naprosto geniálním nápadem. Před tím, než svému synovi dala jeho první smartphone s připojením k internetu, sepsala s ním smlouvu o bezpečném používání tohoto zařízení.

Mobilní telefony v rukách dětí: Ochrana před skutečným světem, nebezpečí číhá na internetu

Chytré mobilní telefony ve velkém používají už děti na prvním stupni základních škol. Má to prostý důvodu. Rodiče jim tato zařízení pořizují hlavně z důvodu jejich bezpečnosti. Chtějí mít přehled o tom, co jejich ratolesti dělají, kde a s kým jsou a kdy se například přesunou na kroužek nebo se vrátí domů.

Toto fyzické bezpečí je ovšem v protikladu s tím, že se dítě může díky smartphonu dle libosti připojit k internetu. A ve virtuálním světě na něj číhá spousta nových nebezpečí, která rodiče velmi často podceňují.

Zdroj: Dailymail.co.uk

Smlouva se školákem o používání telefonu: Je to řešení?

Také britská máma Mel Wattsová zvažovala, zda má svému 12letému synovi Aydenovi pořídit chytrý telefon. Byla si vědoma toho, že její syn bude brouzdat po internetu, navštěvovat sociální sítě nebo sledovat videa na YouTube. Ani jednou však nezaváhala, že by svému synovi telefon nedala.

„Bylo to hlavně proto, že jsem sama měla velmi přísnou výchovu. Mí rodiče mi telefon zakazovali. Kvůli tomu, že jsem jej jako jedna z mála dětí ze třídy neměla, cítila jsem se od ostatních příliš odstrčená. Rozhodně jsem kvůli tomu nezažívala žádné pozitivní pocity,“ vzpomíná Mel Wattsová.

Zdroj: 9honey.com Tato britská máma se společně se svým manželem rozhodla, že synovi Aydenovi věnuje jeho první smartphone. Předtím ale jak samotní rodiče, tak jejich syn podepsali smlouvu o používání telefonu. Ayden prostřednictvím této smlouvy rodičům slíbil, že bude při používání telefonu dodržovat 17 základních pravidel. Když některé z něj nedodrží, rodiče mu telefon zabaví.

„Když dítě dostane svůj první telefon, znamená to obrovský posun v jeho životě. Ovšem pro rodiče je smartphone připojený k internetu v rukách jeho dítěte velmi děsivou záležitostí. Díky této smlouvě jsme si se synem ujasnili základní pravidla používání telefonu. Tato smlouva nám také umožňuje sledovat, co na mobilu dělá,“ vysvětluje Mel Wattsová.

17 základní pravidel používání telefonu: Která to jsou konkrétně?

Britská matka a bloggerka Mel Wattsová smlouvu o používání telefonu, kterou sepsala se svým synem, zveřejnila na svém blogu The Modern Mumma. Její přístup je inspirací pro všechny rodiče, kteří zvažují, že svým dětem pořídí první chytrý telefon s přístupem k internetu. Ať už s některými body smlouvy budete souhlasit, nebo ne, rozhodně stojí alespoň za zamyšlení.

Zdroj: Shutterstock.com Zajímá vás, jaká základní pravidla uvedená ve smlouvě, musí Ayden při používání telefonu dodržovat? Zde jsou:

1. Bereš na vědomí, že jestli telefon poničíš nebo ztratíš, koupíš si nový nebo jej opravíš za vlastní náklady. Jsi odpovědný za displej i celý kryt.

2. Když ti budeme volat, vždy hovor přijmeš. Pokud zrovna nemůžeš mluvit, napíšeš nám zprávu nebo nám zavoláš, až budeš moci. Když se neozveš, budeme tě hledat.

3. Jakmile přešvihneš svůj limit mobilních dat, nedostaneš žádná data navíc. Musíš si počkat do dalšího měsíce.

4. Mobilní telefon nepoužívej ve svém pokoji.

5. Před spaním dáš svůj mobilní telefon rodičům.

6. Neposílej lidem zprávy před 7.30 ráno.

7. Dodržuj ve své škole zásady používání mobilního telefonu.

8. Nefoť ani nenatáčej na video lidi, kteří o tvém počínání neví. To zahrnuje i kohokoliv cizího. Zvlášť, když tě někdo požádá, abys jej nefotil.

9. Dej si pozor, co zveřejníš na sociálních sítích o sobě a o svých sestrách.

10. Neobtěžuj ostatní na sociálních sítích.

11. Musíme znát všechna tvá hesla i všechny tvé účty, a to po celou dobu. Pokud k nějakému účtu změníš heslo a nám to neřekneš, telefon ti zabavíme.

12. Jestli vymažeš nebo záměrně skryješ cokoliv ve svém telefonu, na sociální síti nebo v e-mailu, daný účet ti zrušíme.

13. Mysli na to, co píšeš a jak bys danou věc řekl osobně. Když něco napíšeš, může to vyznít úplně jinak, než jsi měl původně v úmyslu.

14. Když něco zveřejníš na sociální síti, je to navždy.

15. Pokud tě někdo v online světě šikanuje, řekni nám to a názorně nám to ukaž. Rozhodně to nezamlčuj.

16. Mít SIM kartu s telefonem je obrovské privilegium.

17. Jestliže v telefonu objevíme jakékoliv násilí nebo se objeví jiné problémy, kvůli kterým ztratíš naši důvěru, telefon ti zakážeme.

Souhlasíte se zněním této smlouvy? Je podle vás moc přísná, nebo je pro dítě školního věku naprosto dostačující? Co byste na ní případně změnili?

Autor:
Publikováno: 12. 3. 2019 10:00 Nahlásit obsah