Masopustní období 2023: Kdy začíná a kdy končí?

Masopustní období 2023: Kdy začíná a kdy končí? Zdroj: Shutterstock

Masopust 2023 je v plném proudu. Masopustní období tradičně začalo svátkem Tří králů 6. ledna, ovšem jeho konec je pohyblivý a každým rokem se mění. Kdy tedy končí masopustní období 2023 a které významné dny nás během masopustu 2023 ještě čekají?

Kdy začíná masopust

Masopust, který je lidově nazývaný fašank nebo ostatky, každým rokem začíná na Tři krále 6. ledna. Tento lidový svátek, který v průměru trvá jeden a půl měsíce, je obdobím bujarého veselí, dobrého jídla a pití a také přejídání.

Jak dlouhá je masopustní doba? Toto dlouhé slavnostní období, které nastává mezi vánočními svátky a začátkem postní doby, tradičně trvá od svátků Tří králů 6. ledna až do Masopustního úterý, které předchází Popeleční středě.

Zdroj: Shutterstock Termíny masopustního veselí 2023

Kdy v letošním roce masopustní veselí vrcholí? Tučný čtvrtek, tradičně spojený se zabijačkami a hostinami, a rovněž Masopustní neděle a Masopustní úterý, kdy chodí masopustní průvody, pořádají se karnevaly, bály nebo zábavy, vycházejí následovně.

  • Tučný čtvrtek - 16. února 2023
  • Masopustní neděle - 19. února 2023
  • Masopustní úterý - 21. února 2023

Zdroj: Shutterstock Kdy končí masopust 2023

Masopustní období tradičně končí na Masopustní úterý o půlnoci před Škaredou středou. Datum Škaredé středy je však s ohledem na každoročně se měnící termín Velikonoc pohyblivé a nastává v rozmezí od poloviny února do počátku března. Jak se počítá? Od Modrého pondělí v týdnu, kdy začínají Velikonoce, odečtěte 40 dní a získáte datum Popeleční středy.

Popeleční středa v roce 2023 vychází na 22. února. Masopust 2023 tedy končí 21. února 2023. Co je po masopustu? S příchodem Popeleční středy naši předkové začali definitivně držet přísný půst trvající 40 dní až do Velikonoc. Tato 40denní postní doba představovala období tělesné i duchovní očisty.

Zdroj: Wikipedia.org, Jenzeny.cz,Radi mejak.cz
Autor:
Publikováno: 18. 1. 2023 15:28 Nahlásit obsah