Mýty a pověry o těhotenství: Nevěřte všemu, co se říká

Mýty a pověry o těhotenství: Nevěřte všemu, co se říká Zdroj: Shutterstock

Že podle velikosti a tvaru břicha poznáte pohlaví svého miminka? Anebo že vám širší boky zajistí snadnější porod? Ale kdepak, nevěřte všemu, co se povídá! O těhotenství koluje řada mýtů a pověr. Kterým z nich byste neměla rozhodně věřit?

Širší boky vám zajistí snadnější porod

Máte širší boky? A tetičky či kamarádky vás ujišťují o tom, že díky tomu budete mít daleko snadnější porod než ony? Pokud tomu věříte, skočila jste na jeden z nejčastějších mýtů o těhotenství.

Ve skutečnosti je to tak, že šíře boků nemá s náročností porodu vůbec nic společného. Mnohem důležitější je velikost porodních cest - konkrétně jde o tvar a šířku otvoru uprostřed pánve.

Podle velikosti a tvaru břicha poznáte, zda budete mít holčičku, nebo chlapečka

Další z tradovaných mýtů se vztahuje na velikost a tvar těhotenského bříška. Ženy, které mají břicho velké, kulaté a rozestoupené do stran, prý čekají holčičku. Naopak ty, které mají břicho vystouplé a vypouklé dopředu, zase prý budou mít chlapečka.

Podle velikosti a tvaru těhotenského břicha ve skutečnosti pohlaví svého děťátka opravdu nepozdáte. To, co je na první pohled patrné, je spíš velikost plodu a jeho poloha v děloze.

Zdroj: Shutterstock

Těhotenství je nejkrásnějším obdobím v životě ženy

Už jste to taky slyšela? Ale pravda může být úplně někde jinde! Ženy si rozhodně neužívají těhotenství plnými doušky. Spousta z nich zažívá pocity zmatenosti a strachu nebo jsou ve stresu. Dokonce 14 až 23 procent žen bojuje během těhotenství v důsledku hormonálních změn s nejpříjemnými depresivními stavy.

Alkohol v menší míře neuškodí

Pít, či nepít alkohol v těhotenství? Odpovědi na tuto otázku se i z řad odborníků různí. Zatímco někteří lékaři tvrdí, že malé pivo nebo sklenka vína těhotné ženě a jejímu plodu jednou za čas neuškodí, jiní jsou strikně proti.

Každopádně, když si v těhotenství dáte alkohol, pije s vámi i vaše dítě. Jelikož alkohol prochází k plodu placentou, jeho konzumace zvyšuje riziko, že se dítě narodí s vrozenou vadou. Odborníci konkrétně mluví o fetální poruše alkoholového spektra (Fetal Alcohol Spectrum Disorder).

Zdroj: Shutterstock

Ranními nevolnostmi budete trpět pouze v prvním trimestru

Že vás ostatní uklidňují, že ranními nevolnostmi budete trpět pouze v prvním trimestru těhotenství? Tímto mýtem o těhotenství se můžete pouze nechat uchlácholit. Ve skutečnosti až 20 procent žen zažívá nevolnosti v průběhu celého dne až do porodu. 

Těhotné ženy, které se potýkají s nepříjemnými nevolnostmi, dále přiznávají, že v 80 procentech tyto stavy zažívají 24 hodin denně. S typicky ranními nevolnostmi bojují "pouze" 2 procenta z nich.

Autor:
Publikováno: 26. 4. 2021 15:52 Nahlásit obsah