Těhotenství je nakažlivé: Ovlivňují nás naše těhotné kamarádky i kolegyně

Těhotenství je nakažlivé: Ovlivňují nás naše těhotné kamarádky i kolegyně Zdroj: Shutterstock.com

Vaše kamarádka nebo kolegyně z práce je v radostném očekávání. V důsledku toho se také u vás objevují mateřské pudy a i vy byste si chtěla pořídit miminko. Rozhodně to není nic nenormálního. Těhotenství totiž může být v ženském kolektivu velmi nakažlivé. A potvrzuje to i řada vědeckých studií!

Těhotenství je nakažlivé: Mezi kamarádkami i kolegyněmi

Téměř každá z nás začíná od určitého věku přemýšlet nad založením rodiny. Doba, kdy poprvé uslyšíme tikat naše biologické hodiny, je různá a ovlivňuje ji řada velmi odlišných faktorů. Jedním z nich jsou také naše kamarádky nebo blízké kolegyně z práce. Pokud některá z nich otěhotní, může to mít na nás – i když si to vlastně ani neuvědomujeme – opravdu obrovský vliv!

Zdroj: Shutterstock.com Rozhodně nejde o žádnou domněnku. To, že je těhotenství mezi ženami, které jsou si blízké a jsou podobně staré, velmi nakažlivé, potvrzuje řada vědeckých studií. „Těhotenství může být velmi nakažlivé u stejně starých žen, které mezi sebou mají řadu let pevné přátelské pouto. Lze to vysvětlit i tím, že přátelé v našich životech podvědomě ovlivňují naše rozhodnutí a týká se to právě i rozhodnutí založení rodiny,“ tvrdí na základě svého výzkumu Nicoleta Balbo z Bocconi University v italském Miláně.

Těhotenský babyboom: Díky těhotným kamarádkám myslíme na vlastní mateřství

Tato výzkumná pracovnice říká, že když žena vidí svou těhotnou kamarádku, vyvolává to v ní velmi pozitivní a příjemné pocity a navíc začíná podvědomě uvažovat nad svým vlastním miminkem. Tato žena však nechce zůstat v případě svých vrstevnic pozadu, což ji opět motivuje k rodičovství. A když vidí svou kamarádku, jak se stará o miminko, dává jí to navíc jistotu, že tuto krásnou, ale náročnou péči přece zvládne taky.

Víte, že? „Riziko“ toho, že budete v očekávání, se zvyšuje s každou vaší kamarádkou, která otěhotní.

Zdroj: Shutterstock.com

Inspirují nás i těhotné kolegyně

Nejen naše kamarádky nás mohou k založení rodiny inspirovat. Dokonce k tomu přispívají i naše těhotné kolegyně z práce. Potvrzují to vědci z univerzity ve švédské Uppsale, kteří v letech 1997 až 2004 provedli výzkum na vzorku 150 tisíc žen. K čemu zajímavému došli? Na základě výsledků svého výzkumu tvrdí, že když na pracovišti otěhotní nějaká žena, zvyšuje se až o 10 procent pravděpodobnost toho, že za dalších 13 až 24 měsíců otěhotní další její kolegyně.

„Nakažlivost u tohoto rozhodnutí se ale různí. Ženy s nižší kvalifikací zpravidla podléhají kolegyním s vyšší kvalifikací. Ženy s vyšší kvalifikací se zase „inspirují“ u kolegyň se stejným postavením,“ říká spoluautor výzkumu uppsalské univerzity Peter Nilsson.

Autor:
Publikováno: 30. 1. 2019 12:00 Nahlásit obsah