Těhotenství je nakažlivé: Ovlivňují nás naše těhotné kamarádky i kolegyně

Vaše kamarádka nebo kolegyně z práce je v radostném očekávání. V důsledku toho se také u vás objevují mateřské pudy a i vy byste si chtěla pořídit miminko. Rozhodně to není nic nenormálního. Těhotenství totiž může být v ženském kolektivu velmi nakažlivé. A potvrzuje to i řada vědeckých studií!
Těhotenství je nakažlivé: Mezi kamarádkami i kolegyněmi
Téměř každá z nás začíná od určitého věku přemýšlet nad založením rodiny. Doba, kdy poprvé uslyšíme tikat naše biologické hodiny, je různá a ovlivňuje ji řada velmi odlišných faktorů. Jedním z nich jsou také naše kamarádky nebo blízké kolegyně z práce. Pokud některá z nich otěhotní, může to mít na nás – i když si to vlastně ani neuvědomujeme – opravdu obrovský vliv!
Těhotenský babyboom: Díky těhotným kamarádkám myslíme na vlastní mateřství
Tato výzkumná pracovnice říká, že když žena vidí svou těhotnou kamarádku, vyvolává to v ní velmi pozitivní a příjemné pocity a navíc začíná podvědomě uvažovat nad svým vlastním miminkem. Tato žena však nechce zůstat v případě svých vrstevnic pozadu, což ji opět motivuje k rodičovství. A když vidí svou kamarádku, jak se stará o miminko, dává jí to navíc jistotu, že tuto krásnou, ale náročnou péči přece zvládne taky.
Víte, že? „Riziko“ toho, že budete v očekávání, se zvyšuje s každou vaší kamarádkou, která otěhotní.
Inspirují nás i těhotné kolegyně
Nejen naše kamarádky nás mohou k založení rodiny inspirovat. Dokonce k tomu přispívají i naše těhotné kolegyně z práce. Potvrzují to vědci z univerzity ve švédské Uppsale, kteří v letech 1997 až 2004 provedli výzkum na vzorku 150 tisíc žen. K čemu zajímavému došli? Na základě výsledků svého výzkumu tvrdí, že když na pracovišti otěhotní nějaká žena, zvyšuje se až o 10 procent pravděpodobnost toho, že za dalších 13 až 24 měsíců otěhotní další její kolegyně.
„Nakažlivost u tohoto rozhodnutí se ale různí. Ženy s nižší kvalifikací zpravidla podléhají kolegyním s vyšší kvalifikací. Ženy s vyšší kvalifikací se zase „inspirují“ u kolegyň se stejným postavením,“ říká spoluautor výzkumu uppsalské univerzity Peter Nilsson.