Věci, které by měl každý otec naučit svého syna

Věci, které by měl každý otec naučit svého syna Zdroj: Shutterstock

Ačkoliv si může spousta lidí myslet, že matky hrají ve výchově dětí tu nejdůležitější roli, existují věci, které otcové dokážou vysvětlit a naučit mnohem lépe. Zvláště pokud jde o syna. Jen zavzpomínejte – chlapec je v mateřské škole a i na základní škole pod dozorem z velké části jen žen, což tedy znamená, že mu může chybět mužský pohled na svět.

Zde je seznam 8 věcí, které se syn může naučit jen a pouze od svého otce:

Naučte ho, že je důležité umět vyhrávat ale i prohrávat

Když opomineme kamarády, kdo je tím nejlepším parťákem při nejrůznějších soutěžích a hrách? No přece táta! A právě prostřednictvím těchto her vaše dítě získá chuť vyhrávat a také pocit toho, jak moc po vítězství touží. Navíc hry jsou pro otce skvělou příležitostí svému synovi ukázat, že v životě jsou prohry a porážky nevyhnutelné. Vysvětlete mu, že pokud spadne, nejdůležitější je se zvednout a pokračovat dál a nenechat se od svého cíle odehnat.

Naučte ho, jak se správně chovat k ženám

Pochopitelně i maminky mohou svým synům vysvětlit, jak se mají k dívkám a později k ženám chovat, ale ruku na srdce, od tátů se to přeci jen poslouchá o něco lépe. Dospívající chlapec by se neměl dovídat o ženách od svých kamarádů anebo z internetu, ale právě od svého otce. Vezměte svého syna, když půjdete své ženě kupovat květiny. Chovejte se k ženám galantně a věřte nám, i on se později k nim bude chovat naprosto stejně.

Zdroj: Shutterstock

Promluvte si s ním o lásce

Tento bod je pokračováním bodu předchozího. Až přijde ten správný čas, sedněte si se svým synem a povyprávějte mu o lásce, o tom, jaký názor na ni máte vy a jak ji vnímáte. Pro dopívajícího chlapce to budou cenné rady do života. Je důležité se mu naprosto otevřít a povědět mu, že není potřeba nikam spěchat a je mnohem lepší počkat na dívku, se kterou si bude jistý, že je to to pravé, že ONA je ta pravá. Uvidíte, že najednou bude vaše vzájemná důvěra na naprosto jiném bodu.

Naučte ho bránit se

Otec je jediný člověk, který může naučit svého syna být silnou osobností, která bude za svými názory stát a bude vědět, co je správné a co ne. Může ho naučit, kdy je lepší na provokace nereagovat a klidně odejít pryč a tím se vyhnout nepříjemné konfrontaci. Každý otec by měl svého syna naučit, že laskavost není slabost, spíše naopak.

Pomozte mu najít jeho vlastní pohled na svět

V podstatě nemusíte ani dělat nic zvláštního a neobvyklého. Jen je dobré si s ním čas od času promluvit a opravdu se o to, co říká zajímat a poslouchat ho. U tohoto bodu je však důležité, aby rodiče byli na stejné straně a jejich názory na svět či filozofie by neměla být příliš odlišná. Pokud jde tedy o vašeho syna, názory otce mu ukážou, že existuje několik pohledů na nejrůznější situace a díky tomu se naučí analyzovat a formovat svůj vlastní pohled a názory.

Obohaťte ho o nové zkušenosti a pocity

Všechno to dobrodružství začíná, už když je ještě malé dítě. Dokonce i jako půlroční miminko dokáže vaše dítě pocítit rozdíl mezi ženským a mužským projevem lásky. Na rozdíl od matky, která dává přednost spíše dotekům a pohlazením, otcové preferují aktivnější formu v podobě dobrodružství. Maminky se sice na celou situaci dívají jen s hrůzou v očích, jejich dítko si však tyto chvilky užívá plnými doušky, protože všude kolem něj jsou vizuální, sluchové i hmatové vjemy a to nemluvě o zkušenostech a pocitech, které získá.

Zdroj: Shutterstock

Naučte ho „mužské triky“

Stejně jako ženy i muži umí věci, které to druhé pohlaví nikdy nezvládne s takovou lehkostí a grácií. Naučte vašeho syna například rozdělat oheň, opravit si kolo, přibít hřebík a mnoho jiných činností, které jsou prostě mužskou záležitostí.

Pomozte mu zvládnout domácí práce

Jen žádný strach, žehlení ani praní nemáme na mysli! Naučte ho například, jak si uklidit svůj pokoj, jak uklidit vyžehlené oblečení do skříně a jak si uvázat kravatu. Ano, sice se na internetu najdou již návody téměř na všechno, je však mnohem lepší, když to svému synovi ukážete přímo vy. A ano, jen otec a nikdo jiný, může svému synovi předvést, že i muži mohou vařit nebo pomáhat s luxováním. No, alespoň tedy tak, aby neumřeli hlady a ve špíně!

Autor:
Publikováno: 22. 12. 2021 19:24 Nahlásit obsah