Zlatá neděle se nese ve znamení tradic. Na adventním věnci zapalujeme andělskou svíčku a stavíme betlémy

Zlatá neděle se nese ve znamení tradic. Na adventním věnci zapalujeme andělskou svíčku a stavíme betlémy Zdroj: Shutterstock.com

Zlatá neděle neboli čtvrtá adventní neděle patří k vyvrcholením celého adventu a značí, že nás již za pár dnů čeká Štědrý den. Které tradice k tomuto významnému dni patří? Na adventním věnci zapalujeme poslední, andělskou svíčku. V Česku se však na zlatou neděli drží spoustu dalších tradic.

Zapalte poslední svíčku na adventním věnci

Co dělat o zlaté neděli? Dle tradice byste měli zapálit poslední svíčku na adventním věnci, které se říká andělská. Tato svíčka, která by měla mít fialovou barvu, představuje mír a pokoj. Čtvrtá adventní neděle patří ke svátečním přípravám na Vánoce. Její datum, které je pohyblivé, musí vždy připadnout na neděli před 25. prosincem. Někdy se tak stává, že na zlatou neděli slavíme i Štědrý den.

Postavte domácí betlém

Během čtvrté adventní neděle se spousta českých rodin drží tradice stavění betlémů, která zobrazuje Ježíškovo narození v jeskynním chlévě nedaleko Betléma. K nejoblíbenějším domácím betlémům patří papírový, dřevěný, perníkový či keramický. I když Češi patří k největším ateistům v Evropě, betlém u nich doma o Vánocích nesmí rozhodně chybět.

Zdroj: Shutterstock.com Nachystejte mísu s ovocem

Na samém sklonku adventu, tedy během zlaté neděle, si doma připravte také bohatou mísu s ovocem. Naši předkové do tradiční mísy dávali čerstvá jablka a hrušky, dále do ní vkládali sušené ovoce nebo ořechy. Mísa s ovocem přitom byla symbolem tiché modlitby za dobrou úrodu a také prosbou o to, aby byl následující rok stejně úrodný jako ten předešlý.

Moderní verze sváteční mísy s ovocem zahrnuje také exotičtější druhy jako banány, mandarinky, pomeranče, ananasy či kokosové ořechy. Nepředstavuje již ale tichou modlitbu za dobrou úrodu, ale znázorňuje Vánoce jako svátky hojnosti.

Zdroj: Shutterstock.com Dokončete přípravy na Štědrý den

Zlatá neděle je signálem toho, že se Štědrý den blíží rychlými kroky. Čtvrtá adventní neděle je tak přímo ideální k dokončování příprav na Vánoce. Ozdobte a naplňte napečené cukroví a vrhněte se také na cukroví nepečené. Přesvědčte se, že máte všechny suroviny na pečení vánočky, kterou budete dělat těsně před Štědrým dnem. Dokončete předvánoční úklid a zkontrolujte si, zda máte již koupené všechny vánoční dárky a pořízený vánoční stromeček.

Autor:
Publikováno: 18. 12. 2020 13:20 Nahlásit obsah