Modrý Měsíc uvidíme i v Česku. Tento vzácný bude viditelný v noci z 31. října na 1. listopadu 2020

Modrý Měsíc uvidíme i v Česku. Tento vzácný bude viditelný v noci z 31. října na 1. listopadu 2020 Zdroj: Shutterstock.com

Modrý úplněk neboli Modrý Měsíc je poměrně vzácným jevem, který bude v průběhu 21. století ke spatření na noční obloze pouze zhruba 40krát. Modrý Měsíc můžeme pozorovat v noci z 31. října na 1. listopadu 2020, ale paradoxně nebude svítit modře. Proč se mu tedy tak říká?

Modrý Měsíc vidíme na obloze jednou za uherský rok

Označení Modrý Měsíc (Blue Moon) pochází z anglické fráze “once in a blue Moon“, což můžeme do češtiny přeložit jako “jednou za uherský rok”. Modrý Měsíc označuje druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci. V průběhu jednoho roku tedy neuvidíme na obloze dvanáct úplňků, ale rovnou úplňků třináct. K tomu jevu dochází v průměru jednou za dva a půl roku.

Ještě vzácnější ovšem je, když dojde ke dvěma Modrým úplňkům v jednom kalendářním roce. Tento jev lze na noční obloze pozorovat pouze třikrát až pětkrát za sto let. A zatmění Modrého Měsíce? To je opravdu výjimečné. K poslednímu došlo 30. prosince 1982.

V každém případě nemá označení Modrý úplněk nic společného s barvou. Modrý Měsíc vypadá jako běžný úplněk. Za určitých atmosférických podmínek, jako jsou třeba sopečné erupce nebo velké požáry zanechávající prachové částice v zemské atmosféře, však můžete opravdu pozorovat Měsíc zbarvený do modra.

Zdroj: Shutterstock.com Modrý Měsíc a Dušičky? Naposledy během 2. světové války

V roce 2020 můžeme Modrý Měsíc na obloze pozorovat v noci z 31. října na 1. listopadu. Jde tedy o období českých Dušiček a amerického svátku Halloween. Modrý Měsíc se v tomto období naposledy objevil v roce 1944 během druhé světové války. Tento úkaz budeme moci na obloze během Dušiček opět sledovat až v roce 2039. V každém případě, v letošním roce jde o velmi neobvyklé spojení, v rámci kterého si spousta lidí klade otázku, co nám přinese.

Modrý Měsíc z pohledu astrologie

Jak na tento výjimečný úkaz pohlíží astrologie? Jde o zesílený magický úplněk, který má umocňující a dokončující vlastnosti. Můžete jej tak využít k tomu, abyste dosáhli, čeho si přejete. Modrý Měsíc také zesiluje naše přirozené vlastnosti. Pomůže vám, pokud chcete v sobě posílit své klady a očistit se od všeho špatného.
Autor:
Publikováno: 31. 10. 2020 10:00 Nahlásit obsah