Česká maminka upozorňuje na nebezpečí syndromu multisystémové zánětlivé odpovědi. Její 2letá dcerka je po prodělaném covidu-19 v nemocnici

Česká maminka upozorňuje na nebezpečí syndromu multisystémové zánětlivé odpovědi. Její 2letá dcerka je po prodělaném covidu-19 v nemocnici Zdroj: Shutterstock.com

Nový koronavirus představuje velké nebezpečí také pro děti. Na tuto skutečnost upozorňuje česká maminka Lucie M., jejíž dvouletá dcerka Sofie se aktuálně nachází se syndromem multisystémové zánětlivé odpovědi (PIMS-TS) v nemocnici v pražské Motole. Tato žena veřejně apeluje na Facebooku, abychom koronavirus nepodceňovali ani nezlehčovali.

Facebookový příspěvek Lucie M. má obrovský dosah

“Tak i nás nakonec pravděpodobně dostihl covid, i když nevím kdy. Jediné, co vím, je to, že moje dvouletá holčička leží na JIP s tzv. syndromem multisystémové zánětlivé odpovědi spojené s virem SARS-CoV-2 u dětí. Nejhorší na tom je, že se o něm nemluví a nejde včas rozpoznat příznaky, které bohužel připomínají další běžné onemocnění,” napsala veřejně v úterý 12. ledna Lucie M. na svém Facebooku.

Facebookový příspěvek mladé maminky, která se rozhodla na základě příběhu své dvouleté dcerky Sofie otevřeně mluvit o nebezpečí koronaviru u dětí, má neuvěřitelný dosah. Dosud jej sdílelo více než 20 tisíc lidí a má rovněž více než 10 tisíc podpůrných komentářů.

Zdroj: Shutterstock.com PIMS-TS u holčičky začal vysokou teplotou

V nemocnici v pražské Motole je dcerka paní Lucie již od pátku 8. ledna. Lékaři ji přijali se syndromem multisystémové zánětlivé odpovědi (PIMS-TS). Jde o vážnou zdravotní komplikaci, která hrozí dětem dva až čtyři týdny po prodělání covidu-19. Tento vzácný syndrom vede k zánětu cév, postihuje srdce, ale může se bohužel vyvinout i do multiorgánového selhání.

“U nás to začalo vysokou horečkou, které nikdo nevěnoval pozornost (měla i 41), když nezabírala antibiotika, jelikož se předpokládalo, že má angínu a nedařilo se srazit teploty ani obklady a sprchováním. Čtvrtý den už jsem měla doma hadrovou panenku, která nejedla, nekomunikovala, bolela ji hlava a bříško, přidal se průjem. Nejhorší na tom je, že doktoři začínají přemýšlet o této variantě (pozn. red.: o PIMS-TS) až tehdy, pokud má dítě horečky minimálně 3 dny..!! Takže jste v podstatě bezmocní,” upozornila Lucie M. na nebezpečí syndromu multisystémové zánětlivé odpovědi na svém Facebooku.

Zdroj: Shutterstock.com Se vzácným syndromem se v Česku léčí desítky dětí

Její dvouletá holčička Sofie má před sebou dva až tři týdny hospitalizace a následně ji čeká každé tři měsíce kontrola v kardiologické ambulanci. Bohužel však není sama. S tímto vzácným syndromem, který je opožděnou imunitní reakcí těla na koronavirovou infekci, se v Česku bohužel aktuálně léčí desítky dětí.

Dobrou zprávou je, že dvouleté holčičce Sofii se již daří lépe. “Vím, že to zvládne. Už teď je na tom lépe. Je bez teploty, začala i jíst a už není tak zavodněná, srdíčko vypadá taky dobře. Mám skvělou péči nejen lékařů, ale i sestřiček, které dělají svou práci opravdu srdcem. Za to jim velice děkuji, protože pobyt zde tím dokážou zpříjemnit, a to nejen dětem, ke kterým se chovají moc hezky,” napsala mladá maminka ve středu 13. ledna na Facebooku s tím, aby každý z nás dbal na ochranu před koronavirem nejen u sebe, ale také u svých dětí.

Autor:
Publikováno: 15. 1. 2021 10:25 Nahlásit obsah