Po prodělání koronaviru hrozí dětem syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi. Česko hlásí desítky případů

Po prodělání koronaviru hrozí dětem syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi. Česko hlásí desítky případů Zdroj: Shutterstock.com

Dosud jsme měli za to, že se nový koronavirus projevuje u dětí pouze mírně nebo bezpříznakově. Pravdou ovšem je, že po prodělání covidu-19 hrozí dětem vážné zdravotní komplikace. Řeč je o syndromu multisystémové zánětlivé odpovědi (PIMS-TS), jehož vyšší výskyt zaznamenali čeští lékaři od poloviny listopadu 2020 i v tuzemsku.

Nové pediatrické onemocnění, které se objevilo v Česku

Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi, který má mezinárodní označení PIMS-TS, je pro dětské lékaře novým pediatrickým onemocněním. Ve zvýšené míře se v tuzemsku začal objevovat během vrcholu druhé vlny koronaviru od poloviny listopadu 2020. U dětí, které prodělaly koronavirus, se v souvislosti s lednovým vrcholem třetí vlny koronavirové epidemie objevuje bohužel stále.

České nemocnice v souvislosti s tímto syndromem hlásí desítky dětských pacientů. Toto nové pediatrické onemocnění se objevilo od loňského roku také v dalších státech světa. A to například v Itálii, Velké Británii, Španělsku, Francii nebo USA. 

Zdroj: Shutterstock.com Vzácný syndrom je opožděnou imunitní odpovědí

Jakým způsobem se syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi u dětí projevuje? Tento vzácný syndrom se u dětí nebo dospívajících objevuje zpravidla dva až čtyři týdny po prodělání covidu-19. Trpí jím zpravidla dva ze sto tisíc jedinců do 21 let. PIMS-TS vede k zánětu cév, postihuje srdce, ale může se bohužel vyvinout i do multiorgánového selhání.

Na otázku, proč se syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi objevuje zejména u dětí a dospívajících, lékaři ani vědci zatím neznají přesnou odpověď. Poukazují zatím na to, že jde o opožděnou imunitní reakci těla na koronavirovou infekci.

Zdroj: Shutterstock.com Hlavní příznaky syndromu multisystémové zánětlivé odpovědi

  • několikadenní horečka
  • potíže zažívacího traktu: bolesti břicha, průjem nebo zvracení
  • kožní potíže, vyrážka, zarudnutí dlaní nebo plosek nohou
  • slizniční příznaky
  • zánět očních spojivek
  • nízký krevní tlak

Na nový syndrom poukázali lékaři z Bergama

Na syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi u dětí jako první v loňském roce poukázali lékaři z italského Bergama. V prvních měsících pandemie koronaviru sledovali deset dětí, které onemocněly chorobou podobné Kawasakiho nemoci (tj. multisystémové zánětlivé onemocnění postihující tepny vyskytující se u dětí do pěti let). Ve srovnání s Kawasakiho nemocí však neznámý syndrom cílil na starší děti a u dětských pacientů se objevilo také postižení srdce.

Autor:
Publikováno: 13. 1. 2021 14:00 Nahlásit obsah