Čichový trénink po prodělání koronaviru: Nejméně po dobu 32 týdnů každý den čichejte ke 4 výrazným vůním

Čichový trénink po prodělání koronaviru: Nejméně po dobu 32 týdnů každý den čichejte ke 4 výrazným vůním Zdroj: Cich.info

Ztráta čichu patří k velmi častým příznakům nového koronaviru. Jestli se ztráta či porucha čichu po prodělání koronaviru týká i vás, tento smysl vám pomůže navrátit speciální čichový trénink. Věnujte se mu poctivě každý den a brzy doslova ucítíte výsledky.

Čichový trénink je něco jako posilovna

Jakým způsobem zlepšit poruchu čichu po prodělání koronaviru? Dvakrát denně po dobu pěti minut provádějte čichový trénink. Během cvičení čichejte ke čtyřem výrazným vůním, a to k esenci růže, eukalyptu, hřebíčku a citronu. Tento trénink provádějte dlouhodobě, a to alespoň po dobu 32 týdnů.

K následujícímu speciálnímu cvičení, které zveřejnila Česká společnost ORL na oficiální webu cich.info, přistupujte tak, jako byste každý den chodili do posilovny. Jak podotýká přednosta kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Jan Plzák z Fakultní nemocnice v Motole, poctivý čichový trénink vám může opravdu pomoci navrátit čich.

„Čichový trénink je něco jako posilovna. Když dojde ke ztrátě čichu, tak je to něco podobného, jako když ztratím svalovou hmotu a musím chodit do posilovny a posilovat daný sval, aby nabyl svůj objem,“ řekl doktor Plzák České televizi. 

Zdroj: Shutterstock.com Podstata čichového tréninku

1. Dvakrát denně čichejte po dobu alespoň pěti minut ke čtyřem vůním (esenci růže, eukalyptu, hřebíčku a citronu).

2. Čichový trénink provádějte alespoň 32 týdnů po sobě, koncentrace látek, ke kterým čicháte musí být opravdu vysoká.

3. Po 12 týdnech čichového tréninku můžete látky, ke kterým čicháte, změnit.

4. Veďte si rovněž diář. Zapisujte si do něj poznámky, co jste během dne cítili.

„Čichový trénink by měl trvat ideálně půlrok, dvakrát denně, pět minut ráno, pět minut večer, nebo alespoň jednou denně čichat k těmto esencím a zkoušet je rozeznat,“ podotýká Jan Plzák.

Pokud jste se úspěšně vyléčili z covidu-19, ovšem příznaky ztráty čichu u vás přetrvávají déle než čtyři týdny, měli byste samozřejmě zvážit vyšetření na ORL.

Autor:
Publikováno: 4. 11. 2020 14:38 Nahlásit obsah