Co dokáže lidský čich: Vyvolává vzpomínky a vybírá nám vhodného partnera

Co dokáže lidský čich: Vyvolává vzpomínky a vybírá nám vhodného partnera Zdroj: Shutterstock.com

Čich patří k lidským smyslům, který často podceňujeme. Dokáže toho ovšem víc než rozeznat libou vůni parfému nebo čerstvě uvařeného jídla. Tento smysl ovlivňuje naše životy víc, než si myslíme. Co vše tedy náš čich umí?

Náš sluch umí rozeznat půl milionu tónů, zrak rozlišuje až 10 milionů barev, ale jak je na tom čich? Tento podceňovaný lidský smysl umí dle studie Rockefellerovy univerzity u běžného člověka odlišit zhruba jeden bilion nejrůznějších pachů a vůní. A ať už chceme, nebo ne, výrazně tím formuje náš život. Proč bychom si tedy měli svého čichu více vážit?

Lidský čich má geniální paměť

Už se vám někdy stalo, že jste si na základě vůně vybavili svůj zážitek z dětství? Rozhodně to není náhoda. Lidský mozek si zpravidla nevědomky ukládá do paměti nejrůznější pachy. Po čase se nám náhodou připomenou a my se tak díky nim můžeme opět dostat zpátky do minulosti. 

Podle neurologů z německé Ruhr-Universität Bochum se pachy jako dlouhodobé vzpomínky ukládají do primární čichové kůry, která patří k paměťovým strukturám mozku. Vybavené spojení mezi vůněmi a dalšími vjemy však mívá silnější emocionální obsah, proto se nám obvykle zaryje tak hluboko do paměti.

Zdroj: Shutterstock.com Čich u žen je velmi proměnlivý: Souvisí s hormonální hladinou

Ve vnímání rozličných pachů jsou přebornicemi zejména ženy. Na rozdíl od můžu mají jemnější a vnímavější čich. Tuto skutečnost dokazuje i výzkum Federální univerzity v Riu de Janeiru, podle kterého mají ženy v čichovém bulbu nacházejícím se v mozku o 43 procent více neuronů nežli muži.

Kvalita čichu však u něžnějšího pohlaví kolísá v závislosti na měnící se hormonální hladině. S ohledem na menstruační fázi, ve které se žena nachází, vnímá některé pachy s odlišnou intenzitou a libostí. V době ovulace jsou pro ni pachy a vůně velmi intenzivní, během menstruace tato její schopnost slábne.

O velmi citlivém čichu pak mohou mluvit zejména těhotné ženy, které na některé pachy reagují až velmi přecitlivěle. Děje se tak z důvodu, že se tělo snaží před domnělým nebezpečím ukrývajícím se v jídelníčku ochránit jak těhotnou ženu, tak nenarozené miminko.

Zdroj: Shutterstock.com Ženy si prostřednictvím čichu vybírají partnera

Ženy si jako potenciálního partnera a budoucího tátu pro svého potomka podvědomě vybírají muže, který jim voní. Že jde o pana pravého, poznají díky svému čichu během velmi krátké doby. Jejich výběr opět ovlivňuje aktuální hladina ženských pohlavních hormonů. Podle sexuologů si ženy v době ovulace vybírají nejlepšího otce-ploditele. V době mimo ovulaci je to však více táhne k muži-pečovateli, který však po genetické stránce nemusí být tím vhodným partnerem k plození dětí.

Podle některých odborníků však může tento výběr neblaze ovlivnit užívání hormonální antikoncepce, která narušuje přirozený hormonální systém. Hormonální antikoncepce tak čich ženy značně otupí. Muži jí ve výsledku voní „jinak“ a výběr potenciálního partnera se tedy pozmění.

Slábnutí čichu poukazuje na zdravotní problémy

Čich patří k lidským smyslům, který vás může upozornit také na možné zdravotní problémy. Pokud u vás dochází ke slábnutí čichu, děje se tak z určitých příčin. Váš čich může otupit vážné onemocnění ledvin. V průběhu zvyšujícího se věku dochází ke slábnutí čichu také z důvodu degenerativních změn na mozku. Zhoršující se čich tak může upozorňovat na možnou demenci, roztroušenou sklerózu nebo Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu. Na zhoršenou kvalitu čichu si však stěžují také ženy, které se dostaly do přechodu.

Autor:
Publikováno: 2. 1. 2020 12:35 Nahlásit obsah