Co s vámi udělá hodina spánku navíc? Zhubnete a budete mít lepší milostný život

Co s vámi udělá hodina spánku navíc? Zhubnete a budete mít lepší milostný život Zdroj: Shutterstock

Když jdete večer dříve spát nebo si ráno můžete pospat, sami víte, že se pak cítíte mnohem lépe. Pokud si začnete pravidelně dopřávat jednu hodinu spánku navíc, udělá to s vaším tělem pořádné divy. Samozřejmě pouze v tom pozitivním smyslu. Co se tedy stane, když si místo standardních 7 hodin nově dopřejete osmihodinový vydatný spánek?

Budete víc v pohodě

Mezi délkou spánku a psychickou vyrovnaností je důležitá vazba. I pouhá hodina spánku navíc vám zajistí psychickou pohodu a radost ze života. Dokazuje to i výzkum Brighamské nemocnice na vzorku 2 tisícovek lidí. Jaký byl jeho výsledek? Lidé považující se za spíše šťasné, spali o něco méně než lidé, kteří o sobě říkali, že jsou naprosto šťastní.

Pravidelná hodina spánku navíc vám pomůže od negativních myšlenek, úzkostí, nervozity, podrážděnosti, tendence vyvolávat konflikty a náchylnosti k depresím. Během vydatného spánku se navíc tvoří hormon melatonin, který vaše tělo výrazně ochrání vůči stresu.

Zdroj: Shutterstock

Budete lépe fungovat v práci nebo ve škole

Hodinu spánku navíc využijete hned následující den - v práci nebo ve škole. Budete výkonnější a soustředěnější, vaše myšlení bude jasnější a zvládnete i velmi náročné úkoly. Dostatek spánku zúročíte i během důležitého rozhodování a vstřebávání nových poznatků.

Budete štíhlejší

Podle studie uveřejněné v lékařském časopisu Sleep měli lidé, kteří spali 6 hodin o 3 centimetry větší obvod břicha nežli lidé, kteří spali 9 hodin. Toto měření se vztahuje k břišnímu tuku, které lidské tělo přirozeně spaluje právě během dlouhého a vydatného spánku.

Pokud ale dlouho ponocujete a ochuzujete se o spánek, vypínáte tím svoje biorytmy a jste náchylnější k přejídání. Při večerní únavě totiž vaše tělo produkuje víc ghrelinu - tento "hormon hladu" má za následek noční vyjídání ledničky a následné ukládání tuků v partiích, ze kterých pak nelichotivé tukové polštářky jenom velmi těžko shodíte. 

Zdroj: Shutterstock

Budete vysportovanější

Během spánku se uvolňuje růstový hormon, který stimuluje růst a regeneraci svalů. I jedna hodinka spánku navíc s vaším tělem dokáže divy! Navíc není od věci, když si ještě večer zacvičíte. Cvičení a spánek totiž jdou ruku v ruce: Když si zacvičíte, tím lépe spíte. A když déle a kvalitně spíte, tím lépe se vám pak cvičí.

Budete mít lepší sexuální život

Sex a kvalitní spánek jsou propojeny možná víc, než si myslíte. Bez kvalitního spánku totiž nemůže být ani kvalitní sex. Ostatně dokazuje to i výzkum psycholožky z Floridské univerzity Laurie Mintz, podle které i jedna hodina spánku navíc nabudí naše libido až o 14 procent. Takže pokud si chcete užít nezapomenutelné milování, dobře se vyspěte!

Autor:
Publikováno: 22. 9. 2023 13:01 Nahlásit obsah