Druhé letadlo Smartwings přivezlo z Číny do Česka 700 tisíc roušek a 100 tisíc respirátorů: Další ochranné pomůcky jsou na cestě

Druhé letadlo Smartwings přivezlo z Číny do Česka 700 tisíc roušek a 100 tisíc respirátorů: Další ochranné pomůcky jsou na cestě Zdroj: Twitter.com | Adam Vojtěch

Na pražském Letišti Václava Havla v noci z pondělí 23. března na úterý 24. března přistálo druhé letadlo skupiny Smartwings, které přivezlo ochranné pomůcky pro zvládání epidemie koronaviru. Z Číny do Česka dopravilo celkem 700 tisíc roušek a 100 tisíc respirátorů.

Druhé letadlo Smartwings dopravilo do Česka další ochranné pomůcky

O příletu letadla skupiny Smartwings z Číny do Česka informovali na svých twitterových účtech předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr a ministr zdravotnictví Adam Votěch.

„V noci bezpečně přistálo letadlo Smartwings s dalším ochranným materiálem. Místo cestujících přivezlo 700 tisíc roušek a 100 tisíc respirátorů pro zdravotníky. Díky pomoci hasičů se podařilo náklad rychle naložit do kamionu a odvést do skladu Správy státních hmotných rezerv,“ uvedl Vojtěch s tím, že již v průběhu úterý byly roušky a respirátory distribuovány do českých nemocnic.

Další zdravotnický materiál dopraví z čínského Šen-čenu do Česka také velkokapacitní letoun An-124 Ruslan, který by měl v úterý 24. března večer přistát na letišti v Pardubicích.

Zdroj: Twitter.com | Adam Vojtěch Česko se s Čínou dohodlo na zprovoznění leteckého mostu

Jelikož je v Česku stále nedostatek zdravotních ochranných pomůcek, náš stát se dohodnul na zprovoznění leteckého mostu s Čínou, od které všechen potřebný zdravotnický materiál momentálně nakupuje. Kromě letadel společnosti Smartwings zdravotní ochranné pomůcky z Číny do Česka přepravují také letadla společnosti China Eastern. První letadlo této společnosti v Česku přistálo v pátek 20. března a dovezlo 1,1 milionu respirátorů, další pak v neděli 22. března a dopravilo 7 milionů roušek.

Co se týče společnosti Smartwings, ta má s Českem smlouvu na vyslání celkem sedmi letadel. První letadlo dopravilo v pondělí 23. března hodinu po půlnoci milion roušek a další zdravotnický materiál. Druhé letadlo společnosti Smartwings dovezlo další roušky a respirátory. Podle Ministerstva vnitra by měla čínská letadla naložená ochrannými pomůckami přistávat v Česku po dobu následujících šesti týdnů.

Ve středu 25. března přistane v Česku také letecká zásilka z Hanoje. Celkem 250 tisíc respirátorů do Česka dopraví vietnamská aerolinka Bamboo Airways. V tomto letadle do Česka přiletí také 150 Čechů a 50 občanů ostatních zemí Evropské unie.

Zdroj: Twitter.com | Jane Slater Co je důležité vědět

  • Česká republika využívá k dopravě ochranných pomůcek ze zahraničí do tuzemska hned několika leteckých spojů. Do tohoto leteckého mostu se zapojila nejen česká letecká společnost Smartwings a čínská letecká společnost China Eastern. Účastny jsou také vojenské speciály a velkokapacitní letouny An-124 Ruslan, jejichž využití je součástí programu NATO, který má označení SALIS.
  • Česko chce do nákupu ochranných zdravotních pomůcek investovat přes tři miliardy korun.
  • Již ve středu 18. března přistál na vojenském letišti Praha-Kbely vojenský speciál Airbus A-319, který z čínského Šen-čenu přivezl 150 tisíc rychlotestů na nový typ koronaviru.
Autor:
Publikováno: 24. 3. 2020 18:20 Nahlásit obsah