Esenciální oleje: Proč nejsou bezpečné a čím nás mohou klamat?

Esenciální oleje: Proč nejsou bezpečné a čím nás mohou klamat? Zdroj: Shutterstock.com

Esenciální oleje v sobě obsahují aromatické výtažky z rostlin. A co je přírodní, to je pro nás podvědomě také bezpečné a zdravé. V případě esenciálních neboli éterických olejů to ale neplatí. I když dokážou léčit naši mysl i tělo, neměli bychom je používat bezhlavě. Při nesprávném zacházení nám totiž mohou spíš ublížit. Co bychom o nich měli vědět?

Pravý esenciální olej nese koncentrovanou sílu rostlin

100procentně přírodní esenciální oleje se získávají z rostlinných silicí. Tyto aromatické látky najdeme v semenech, květech, kůře, stoncích, listech nebo plodech rostlin. K nejoblíbenějším přírodním esenciálním olejům patří levandule, eukalyptus, cedrové dřevo, tea tree olej, citronová tráva, máta nebo rozmarýn.

I když se olej tváří přirozeně, může jít o chemikálii

Než si přinesete malou lahvičku s voňavým obsahem domů, pozorně si prohlédněte obal. Pokud je na něm uvedeno, že jde o 100procentně přírodní esenciální olej, držíte v ruce právě vysoce koncentrovanou organickou sloučeninu.

Na obalu si ale můžete přečíst, že jde o vonný olej (popř. aromatický olej). Toto označení vypovídá, že byl olej vyroben synteticky a že jde o navoněnou chemikálii. Uměle připravovanými vůněmi jsou přitom ty vůně, které běžně v přírodě nenajdeme (např. jablko nebo malina). Některé vonné oleje jsou také levnějšími náhražkami dražších přírodních esenciálních olejů.

Zdroj: Shutterstock.com

Při použití esenciálního oleje musíte zachovat bezpečnost

I když je pravý esenciální olej přírodního původu, to ještě neznamená, že je sám o sobě bezpečný. Jelikož jde o vysoce koncentrovanou sloučeninu, musí se před použitím naředit (nosným rostlinným olejem při masáži, obkladech či přímé aplikaci na kůži nebo při koupeli vodou). V opačném případě si koledujete o podráždění až poleptání pokožky a sliznic.

Tip: Na jedno použití vám stačí 5, maximálně 10 kapek esenciálního oleje. Můžete používat pouze jeden druh, nebo oleje dle zamýšlených účinků mezi sebou kombinovat.

Esenciální oleje využijete k různým účelům

Každý typ esenciálního oleje dokáže jiným způsobem ovlivnit vaši psychiku, náladu i emoce. Jednotlivé esenciální oleje využijete při aromaterapii, vhodné jsou také ke zklidňujícím masážím nebo do koupele. Éterické oleje přitom tímto způsobem používejte rozumně. Vždy se dopředu informujte o tom, jaký na vás bude mít daný esenciální olej účinky.

Esenciální oleje pro děti? S otazníkem

I když maminky s oblibou využívají sílu esenciálních olejů při léčbě svých dětí, používání těchto vysoce koncentrovaných látek může být pro ty nejmenší z nás velmi rizikové. Při nechtěném vypití i několika málo kapek jsou esenciální oleje pro děti velmi toxickými látkami. Pokud se tato nehoda stane, lékaři doporučují dítě ihned hospitalizovat v nemocnici.

Sporná je také inhalace esenciálních olejů dětmi v rámci aromaterapie (například eukalyptu při nachlazení). Jestliže jsou roztoky určené k inhalaci málo naředěné, můžou způsobit podráždění dýchacích cest. Eukalyptové i mátové oleje totiž obsahují fenol, který má na svědomí právě toto podráždění.

Lékaři nedoporučují ani přímý kontakt naředěných esenciálních olejů s dětskou kůží. I když se například eukalyptový olej v kombinaci s olivovým olejem používá k mazání hrudníku při nachlazení, lékaři tento postup nevidí rádi. Může totiž dojít k podráždění kůže nebo nepříjemné alergické reakci.

Zdroj: Shutterstock.com

Esenciální oleje a těhotné ženy: Opatrnost je na místě

Obzvlášť opatrné by měly být při používání esenciálních olejů také těhotné ženy, které v sobě nosí vyvíjející se miminko. Těhotné ženy by se přitom dle lékařů měly vyhnout všem vonným silicím v prvním trimestru, neboť by mohly ohrozit zdraví plodu. Ve druhém a třetím trimestru už mohou používat některé vybrané esenciální oleje. Vhodná je pro ně levandule, heřmánek anebo ylang ylang.

V každém případě je důležité, aby se žena po celé těhotenství vyhnula esenciálním olejům, které způsobují kontrakce - a to především skořici a šalvěji.

Autor:
Publikováno: 12. 2. 2019 12:00 Nahlásit obsah