Izraelští vědci vyvinuli čichový test Smell Tracker na včasné odhalení koronaviru: Doma si jej může udělat každý
Tým izraelských vědců v čele s profesorem neurobiologie Noamem Sobelem vyvinul unikátní čichový test Smell Tracker, který si může provést každý. Na jeho základě u sebe můžete včas odhalit případnou nákazu koronavirem. Noam Sobel vychází z toho, že ztráta čichu patří k raným příznakům nemoci COVID-19. Jak tedy tento test funguje?
Ztráta čichu jako raný příznak nového koronaviru
Obáváte se, že jste se nakazili nemocí COVID-19? Toto podezření vám potvrdí nebo vyvrátí zdravotníci, kteří vám provedou testy na koronavirus. Profesor neurobiologie z izraelského Weizmannova vědeckého institutu poukazuje na to, že zjistit, zda jste na COVID-19 pozitivní, nebo nikoliv, můžete dle určitých indicií také doma.
Jednou z těchto indicií je ztráta čichu, která patří k raným příznakům nákazy novým koronavirem. Noam Sobel právě z toho důvodu vytvořil spolu se svým týmem v laboratoři speciální čichový test, který napomáhá lidem k tomu, aby i v domácích podmínkách včas odhalili případnou nákazu virem SARS-CoV-2.
Otestujte se, jak vnímáte vůni kávy, octu nebo česneku
Jak tento test funguje? Pokud máte podezření na nákazu novým koronavirem, vyberte si nejprve pět vám dobře známých potravin, které máte doma. Jde například o ocet, kávu, česnek, cibuli, vodku, zubní pastu, jahodový džem nebo arašídové máslo. K těmto potravinám každý den přičichněte a na základě toho stanovte intenzitu a charakter svého čichového vjemu.
Smell Tracker nedává jednoznačnou odpověď
„Tento test vám samozřejmě nedá jednoznačnou odpověď, že jste infikování koronavirem. Může ovšem poukázat na to, že se váš čich výrazně mění. Právě horší čichové vnímání či ztráta čichu patří mezi rané příznaky nákazy nemocí COVID-19. Tento příznak se objevuje až u šedesáti procent případů,“ vysvětluje profesor Noam Sobel.
Čichový test Smell Tracker, který Noam Sobel vyvinul v laboratoři se svým týmem, si dosud udělalo více než pět tisíc lidí. A to převážně z Izraele a ze Švédska. Weizmannův vědecký institut, v němž profesor Sobel působí, navázal v rámci tohoto projektu spolupráci také se švédskou lékařskou univerzitou Karolinska Institute, francouzským Národním centrem pro vědecký výzkum a Technickou univerzitou v německých Drážďanech.