Jste často unavení a máte problémy se spánkem? Těmto chybám byste se měli vyvarovat
Trpíte nedostatkem spánku a jste stále unavení? Svoji únavu možná přičítáte stresu a každodenní rutině. Napadlo vás ale někdy, že hlavní příčina je úplně někde jinde? Řekneme vám, čeho se vyvarovat, abyste spali vydatným spánkem a po ránu se cítili čiperní jako rybičky.
Nekoupejte se těsně před spaním
Horká sprcha nebo koupel vás dokáže perfektně uvolnit a napomáhá dobrému spánku, ovšem ne těsně před tím, než ulehnete do postele. Relax v horké vodě si dopřejte alespoň 1,5 až 2 hodiny před samotným spaním.
Ptáte se proč? Každému člověku večer mírně klesá tělesná teplota. Je to jeden ze signálů, kterým tělo říká, že je čas jít spát. Horká sprcha nebo koupel těsně před spaním ovšem toto přirozené nastavení lidského těla naruší a vy budete mít problémy s usínám.
Pozor na nepořádek v ložnici
Nepořádek v ložnici - ať už jde o rozházené polštáře, špinavé povlečení nebo otevřené pracovní diáře - je připomínkou toho, co jste během dne nestihli. A zvlášť při usínání vám tyto skutečnosti budou neustále běžet hlavou.
Pokud chcete rychleji a klidněji usnout, zkuste zařídit, aby byla ložnice vždy uklizená a vy jste večer uléhali do postele s voňavými peřinami. A navíc, ložnici opravdu používejte pouze na spaní (a radovánky s partnerem). Nepracujte v ní, ani nesurfujte na internetu.
Nejezte před spaním potraviny s vysokým glykemickým indexem
Pokud budete těsně před ulehnutím do postele jíst nezdravé potraviny, bude to škodlivé nejen pro vaše tělo, ale i pro kvalitu vašeho spánku. Vyhněte se proto potravinám s vysokým glykemickým indexem (třeba pizze, sladkým dezertům či chipsům), které ve vašem těle zvyšují hladinu stresového hormonu kortizolu.
Pokud na tyto potraviny máte chuť, můžete si je dát nejpozději 5 hodin před spánkem. Před tím, než ulehnete do postele, si dejte raději něco lehčího, třeba bílý jogurt.
Nevynechávejte snídani
Velkou chybou je, když každý den vynecháte snídani. Snídaně totiž pomáhá nastartovat vaše biologické hodiny. Pokud ale bude mezi probuzením a jídlem velká proluka, ve vašem těla se zvýši hladina stresového hormonu kortizolu, který negativním způsobem ovlivňuje spánek.
Pozor na nepatrné osvětlení v ložnici
Pokud ve vaší ložnici svítí jakékoliv světlo či světélko, potlačujete tím produkci spánkového hormonu melatoninu, což může vést k poruchám spánku. Okna v ložnici mějte proto pořádně zatemněná, vypněte mobilní telefony i spotřebiče ve stand-by režimu svítící malým červeným světélkem.
Neodkládejte budík
Mějte pevnou vůli: Každé ráno vyskočte z postele, jakmile vám zazvoní budík. Neodkládejte zvonění na dalších 15 minut, uškodili byste svému spánkovému režimu víc, než si myslíte.
V průběhu dalšího a dalšího 15minutového odkládání se několikrát opět dostanete do hlubokého spánku. Po skutečném probuzení se tak budete cítit ještě více unaveni.
O víkendu nevstávejte příliš pozdě
Pokud během pracovního týdne naspíte 5 až 6 hodin denně a o víkendu nevylezete z postele dřív než v 11 hodin dopoledne, narušujete tím biologický rytmus svého těla. Riskujete tak nejen poruchy spánku, ale zvýšené riziko vzniku obezity, cukrovky i kardiovaskulárních chorob.
Pokud chcete výše uvedenému zabránit, neměňte o víkendu čas svého probuzení více než o hodinu.
Neponocujte
Neponocujte. Každý den choďte spát ve stejnou dobu. Následující den tak budete mnohem méně ospalí a unavení.