Kanaďanka má na tváři husté mužské vousy. Za její problém může syndrom polycystických ovarií

Kanaďanka má na tváři husté mužské vousy. Za její problém může syndrom polycystických ovarií Zdroj: Profimedia

Kanaďanka Gennevieve Vaillancourt žije se syndromem polycystických ovarií (PCOS) již od svých 16 let. Jedním z příznaků tohoto endokrinního onemocnění je také mužské ochlupení na těle. Právě proto má tato 34letá žena na tváři mužské vousy. Jak sama říká, změnila přístup k životu a přestala se za ně stydět. Nyní je konečně šťastná.

PCOS jí lékaři diagnostikovali během dospívání

34letá Gennevieve Vaillancourt z kanadského Ontária patří k 5 až 10 procentům žen v reprodukčním věku, kterým lékaři diagnostikovali syndrom polycystických ovarií (PCOS). Že se mladé Kanaďanky tato hormonální porucha také týká, jí lékaři oznámili již během dospívání.

Ač Gennevieve Vaillancourt podstupuje pravidelnou léčbu, syndrom polycystických ovarií se nepříznivě odráží na jejím zdraví. Nejzřetelnějším příznakem této poruchy je přítomnost mužského ochlupení na jejím celém těle. 

“Ve škole mě za tuto odlišnost dost šikanovali. Pořád mi říkali, abych se oholila, nebo se mě ptali, jestli to vůbec umím. Tolik jsem se za své vousy styděla. Když mi diagnostikovali PCOS, ulevilo se mi, protože jsem zjistili příčinu svého problému,” řekla pro portál Metro 34letá Kanaďanka, která se v důsledku syndromu polycystických ovarií potýká také s nadváhou.

Během lockdownu se přestala holit. Nyní své vousy miluje

Gennevieve Vaillancourt se v době lockdownu a přísných covidových restrikcí, kdy se musely na tváři nosit roušky a respirátory, rozhodla, že se přestane holit. Právě tehdy u ní nastal zlom a naučila se přijmout svou odlišnost. Na vousy začala pohlížet jako na něco, co k ní pevně patří.

“Miluji svůj jedinečný vzhled. Dokázala jsem se přijmout taková, jaká jsem, a mohu se sebevědomě procházet na veřejnosti s plnovousem. Ukázat své vousy, a tedy své pravé já, pro mě bylo velmi osvobozující,” dodala 34letá Kanaďanka, která je mimo jiné maminkou tříletého synka a která se v současné době živí jako koučka.

Co je syndrom polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je hormonální porucha, která postihuje 5 až 10 procent žen v reprodukčním věku. Jeho první příznaky se objevují již během dospívání. Aby se předešlo vážným následkům, důležité je toto endokrinní onemocnění včas rozpoznat a vhodně jej léčit.

Při syndromu polycystických ovarií dochází k hormonální nerovnováze, která stimuluje produkci mužských pohlavních hormonů ve vaječnících. K důsledku toho dochází k poruchám menstruačního cyklu, k nimž se váže snížená plodnost a ve vážných případech až neplodnost. 

Dalšími příznaky syndromu polycystických ovarií jsou silně bolestivá menstruace, hirsutismus neboli mužský typ ochlupení, mastná pleť s akné, nadváha až obezita, inzulinová rezistence nebo poruchy spánku.

Zdroj: Metro.co.uk, Nzip.cz, Instagram.com/beardedladyg
Autor:
Publikováno: 28. 4. 2022 15:32 Nahlásit obsah