Klíšťata jsou opět aktivní. Odpuďte je účinnými domácími repelenty

Klíšťata jsou opět aktivní. Odpuďte je účinnými domácími repelenty Zdroj: Shutterstock.com

Nemusíte chodit na procházku do přírody, stačí, když se projdete po zahradě. Z pobytu pod širým nebem si můžete odnést nemilou památku v podobě přisátého klíštěte. Tento parazit bývá přenašečem vážných onemocnění, proto byste se před ním měli chránit. Kromě chemických přípravků proti nim skvěle fungují domácí repelenty. Jak si je připravit?

Ověřené domácí repelenty proti klíšťatům

Není pravda, že klíšťata na nás útočí pouze během letních měsíců. Velmi aktivní bývají již s příchodem jara. I když je tento hmyz malý a nenápadný, patří k přenašečům velmi vážných onemocnění. A to zejména lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy. V případě těchto nemocí vás ochrání pouze prevence. Proti klíšťové encefalitidě máte k dispozici očkování, proti lymské borelióze však dosud žádné očkování bohužel neexistuje.

Ať už se tedy chystáte na procházku do přírody nebo pouze na zahradu, snažte se proti klíšťatům chránit. Tím nejlepším pomocníkem je pro vás účinný repelent. Jestliže ovšem nechcete používat chemické přípravky, vyzkoušejte ověřené domácí repelenty proti klíšťatům. Které z nich opravdu fungují?

Zdroj: Shutterstock.com Domácí repelent z rozmarýnu a levandule

Vhoďte do hrnce 100 gramů čerstvé levandulové natě a 100 gramů čerstvých listů rozmarýnu. Bylinky přelijte jedním litrem vařící vody. Směs nechte odstát přes noc, poté ji sceďte a přidejte do ní jednu lžíci vinného octa. Domácí repelent z rozmarýnu a levandule přelijte do lahvičky s rozprašovačem, díky kterému bude připraven ihned k použití.

Tip: Proti klíšťatům funguje levandule i sama o sobě. Stačí, když si svou pokožku na zápěstí, na krku nebo v oblasti podkolenních jamek potřete čerstvou či sušenou levandulí, a můžete bez obav vyrazit do přírody.

Domácí repelent z mátového oleje

Chcete-li odpudit klíšťata přírodní cestou, při přípravě domácího repelentu používejte vždy bylinky, které těmto parazitům vůbec nevoní. Kromě levandule a rozmarýnu klíšťata zaručeně odpudíte také mátou peprnou.

Domácí repelent z máty si přitom připravíte velmi jednoduše. Vezměte si malou lahvičku s rozprašovačem, do které nalijte 200 mililitrů vody a do které posléze nakapejte 15 kapek mátového oleje. Lahvičku poté uzavřete a důkladně protřepejte. Domácí repelent tak budete mít v mžiku hotový.

Tip: V boji proti klíšťatům vyzkoušejte i další stoprocentně přírodní esenciální oleje. Jako přírodní repelent funguje zejména tea tree olej, kterým se stačí pouze namazat na několika částech těla.

Zdroj: Shutterstock.com Domácí repelent z francovky a celého hřebíčku

Dalším domácím repelentem proti klíšťatům, na který nedá spousta lidí dopustit, je repelent připravený z francovky Alpy a celého hřebíčku. V malé lahvi naplněné 200 mililitry francovky nechte ideálně jeden až dva dny luhovat 30 kusů celého hřebíčku. Tato směs se přitom musí zbarvit dohněda.

Poté, co ji scedíte, ji můžete ihned začít používat v boji proti klíšťatům. Domácím repelentem z francovky a hřebíčku si před tím, než půjdete ven, namažte zejména zápěstí, krk a podkolenní jamky. Nezapomeňte ani na oblast za ušima.

Jak často domácí repelenty aplikovat? Aby domácí repelenty proti klíšťatům opravdu fungovaly, měli byste je na sebe aplikovat i během pobytu v přírodě. A to ideálně každou půlhodinu.

Autor:
Publikováno: 23. 4. 2020 14:00 Nahlásit obsah