Koronavirus může na hladkých površích přežít až 28 dnů, zjistili australští vědci. Rizikové je sklo, nerez, plast či papír

Koronavirus může na hladkých površích přežít až 28 dnů, zjistili australští vědci. Rizikové je sklo, nerez, plast či papír Zdroj: Shutterstock.com

O novém koronaviru, který způsobuje onemocnění Covid-19, stále víme velmi málo. Odhalit jeho vlastnosti a chování se proto snaží desetitisíce vědců z celého světa. Odborníci z Australského centra pro prevenci chorob (ACDP) zkoumali, jak dlouho tento virus přežije na určitých površích. Jejich zjištění není vůbec příjemné.

Nejrizikovější jsou hladké povrchy

Vědci z ACDP v australském Geelongu na základě svých experimentů zjistili, že nový koronavirus může na některých površích přežít až 28 dnů. Tato doba je o mnoho delší, než se dosud předpokládalo. 

Australští odborníci ve své studii uvádějí, že koronaviru v tomto směru svědčí zejména hladké povrchy. Dlouho přežít dokáže na sklu (například na displejích mobilní telefonů), předmětech z nerez oceli či papíru nebo plastu (zejména bankovkách). 

“Právě na těchto površích zůstává virus déle životaschopný. Jelikož může být infekční až po dobu 28 dnů, rizikové povrchy bychom měli častěji mýt, čistit a dezinfikovat,” vysvětluje zástupkyně ředitele ACDP doktorka Debbie Eaglesová.

Experiment proběhl ve tmě

Celý experiment byl provedený ve tmě, bez účinků UV záření. Současné výzkumy totiž poukazovaly na to, že koronavirus ztrácí na síle, když je vystavený slunečnímu záření. 

“UV záření snižuje životnost koronaviru na površích. Chtěli jsme ale demonstrovat, jak se bude tento virus chovat ve vnitřních prostorách,” vysvětluje profesor infekčních chorob Peter Collignon z ACDP.

Zdroj: Shutterstock.com Koronaviru svědčí pokojová teplota 20 stupňů Celsia

Australští vědci dospěli k závěru, že novému koronaviru se ve vnitřních prostorách daří zejména při pokojové teplotě kolem 20 stupňů Celsia. Tehdy zůstane infekční na hladkých površích až 28 dní.

Další experimenty vědci prováděli při teplotách 30 a 40 stupňů Celsia. Zjistili, že doba přežití nového koronaviru postupně klesala se zvyšující se teplotou. “Přesná úloha povrchového přenosu, míra povrchového kontaktu a množství viru potřebného k infikování se musí ještě určit. Víme už ale, jak dlouho tento virus zůstane životaschopný na površích. Můžeme tak vyvinout strategii, která zmírňuje riziko možného nakažení,” dodala doktorka Eaglesová.

Podle německého Spolkového institutu pro analýzu rizik (BfR) v současnosti nejsou známé případy, kdy by se lidé nakazili koronavirem přes kontakt s kontaminovaným předmětem nebo povrchem. Možnost nákazy přes povrch kontaminovaný koronavirem však dle vyjádření BfR nemůžeme vyloučit.

Autor:
Publikováno: 13. 10. 2020 12:00 Nahlásit obsah