Kožní léze na nohou připomínající neštovice: Nový příznak koronaviru, který je častý u dětí a teenagerů

Kožní léze na nohou připomínající neštovice: Nový příznak koronaviru, který je častý u dětí a teenagerů Zdroj: Cgcop.es

K nejčastějším příznakům onemocnění COVID-19 patří horečka, celková únava, bolest svalů, kašel či dušnost. Španělští lékaři, kteří se starají o pacienty s koronavirem, si však všimli i dalšího neobvyklého příznaku. Jde o kožní léze vyskytující se na chodidlech, jež se nejčastěji objevují u infikovaných dětí a teenagerů.

Na nový příznak koronaviru upozornila Španělská podiatrická rada

Na nový příznak onemocnění COVID-19, kterým jsou kožní léze na nohou, upozornila ve svém prohlášení Španělská podiatrická rada. Španělští lékaři přirovnávají tyto kožní léze k projevu planých neštovic. U pacientů s novým koronavirem si vystouplých nafialovělých pupínků všimli především na chodidlech, a to nejčastěji mezi prsty a na ploskách.

Kožní lézi však španělští specialisté nezaznamenali pouze u infikovaných dětí, ale i u teenagerů a některých dospělých. Tato kožní porucha se však převážně vyskytovala právě u dětí a dospívajících nakažených koronavirem.

Podoba s planými neštovicemi či spalničkami

„U nemocných s COVID-19, a to hlavně u dětí a dospívajících, velmi často nalézáme jeden podstatný společný příznak. Jde o fialově zbarvené kožní léze, které jsou velmi podobné projevům planých neštovic nebo spalniček. Tyto léze se zpravidla objevují kolem prstů na nohou a obvykle se hojí bez toho, aby po sobě zanechávaly jizvy,“ píšou doslova španělští lékaři ve svém prohlášení. Upozorňují dále, že samotné kožní léze zdraví člověka nijak zásadně neohrožují.

Zdroj: Cgcop.es Kožní léze u pacientů s koronavirem zaznamenali i francouzští a italští lékaři

S poznatkem Španělské podiatrické rady se shodují také francouzští a italští zdravotníci, kteří si kožních lézí na nohou u některých svých pacientů s novým koronavirem rovněž všimli. Například italští lékaři uvádějí, že jeden z pěti pacientů infikovaných novým koronavirem má určité dermatologické příznaky.

Španělští, ale i francouzští a italští specialisté upozorňují na to, že pokud u svého dítěte či teenagera léze na nohou objevíte, měli byste je brát velmi vážně. I když váš potomek nemusí mít žádné příznaky nákazy koronavirem (nebo má příznaky pouze minimální), může být naopak přenašečem a může tak nový koronavirus nevědomky šířit dále.

Autor:
Publikováno: 22. 4. 2020 16:28 Nahlásit obsah