Kvůli koronaviru jí lékaři pozastavili chemoterapii: Britská kosmetička zemřela v 31 letech

Kvůli koronaviru jí lékaři pozastavili chemoterapii: Britská kosmetička zemřela v 31 letech Zdroj: Instagram.com @kickasskell

V důsledku koronavirové krize se v zdravotnických centrech odsouvají běžné i závažnější zákroky. Tato skutečnost je pro mnohé pacienty přímo fatální. Vypovídá o tom případ 31leté Kelly Smith z Velké Británie, která měla rakovinu střev. V březnu 2020 jí lékaři pozastavili chemoterapii, v červnu bohužel zemřela.

Do léčby rakoviny zasáhla koronavirová krize

Britská kosmetička a maminka 6letého syna Kelly Smith měla celý život před sebou. I když zjistila, že má rakovinu střev, rozhodla se bojovat a podstoupit tu nejdůležitější léčbu rakoviny, kterou je chemoterapie. Jenže v průběhu chemoterapických sezení přišla koronavirová krize.

Jak uvádí list Daily Mail, lékaři 31leté Kelly v březnu 2020 řekli, že jí budou muset na tři měsíce pozastavit chemoterapii. Bylo to zrovna v době, kdy se britské nemocnice zoufale snažily vyčlenit lůžka pro pacienty vážně nemocné covidem-19. 

Kelly Smith bohužel 13. června na rakovinu zemřela

Zdravotní zařízení tak ve Velké Británii na jaře odsouvala i životně důležité procedury a operace. U mnoho dalších lidí zase došlo k opoždění diagnózy. Kelly Smith, která trpěla nádorovým onemocněním střev, bohužel své nemoci letos 13. června podlehla. 

Jak odhaduje Cancer Research UK, v příštím roce může ve Velké Británii zemřít až 35 tisíc onkologických pacientů, kterým se kvůli koronaviru nedostalo potřebné léčby.

Prevenci a léčbu rakoviny nelze zanedbávat ani v době koronaviru

V současné době se Velká Británie nachází na pokraji druhé vlny koronaviru. Zdejší lékaři, aktivisté a poslanci aktuálně bijí na poplach, aby se v této zemi nezanedbávali onkologičtí pacienti tak jako na jaře a aby jim byla poskytnuta všechna potřebná léčba. Odborníci zde poukazují i na nutnost preventivních screeningů které mohou rakovinu odhalit již v časném stadiu, díky čemuž může být její následná léčba úspěšnější.

“Rakovina není nemoc, při které můžete lidi na tři měsíce postavit na polici. Není to jako náhrada kyčle, na kterou jsou pacienti na čekací listině zapsáni dlouhé měsíce. Pokud není rakovina diagnostikována a léčena rychle, může se šířit a více lidí zemře,” upozornil konzultant onkologů Karol Sikora z University of Buckingham.

Podle odborníků je odsouvání prevence a léčby rakoviny doslova časovanou bombou. Kvůli tomuto přístupu by mohly jenom ve Velké Británii v následujících měsících a letech zemřít desítky tisíc lidí.

Autor:
Publikováno: 19. 10. 2020 13:11 Nahlásit obsah