Long covid: Co to je, jaké má příznaky a koho nejčastěji postihuje

Long covid: Co to je, jaké má příznaky a koho nejčastěji postihuje Zdroj: Shutterstock.com

V případě některých lidí, kteří již nemají pozitivní test na koronavirus, ovšem mají přetrvávající zdravotní obtíže, se mluví o tzv. long covidu. Co to vlastní long covid (v překladu dlouhý covid) je a jakým způsobem se projevuje?

Co to je long covid

Jako long covid se označují dlouhodobé následky nového koronaviru na zdraví. U lidí, kterých se dlouhý covid týká, přetrvávají příznaky covidu-19 i několik týdnů až měsíců od vypuknutí nákazy. Ač jsou již tito pacienti dle testů negativní, stále u nich přetrvávají zdravotní potíže spojené s koronavirem.

Problematice long covidu se věnuje studie provedená britskou univerzitou King´s College London, která byla publikována v polovině října 2020. Londýnští vědci přitom podklady pro svou studii vzali ze své aplikace Covid Symptom Study, do které covid pozitivní Britové od letošního jara hlásí své příznaky. Na co konkrétně studie King´s College London přišla?

  • Každý sedmý člověk má zdravotní problémy nejméně čtyři týdny od nakažení.
  • Jeden člověk z dvaceti má zdravotní problémy nejméně po dobu osmi týdnů od nakažení.
  • Jeden člověk ze 45 má zdravotní problémy nejméně po dobu 12 týdnů od nakažení.

Zdroj: Shutterstock.com Koho long covid ohrožuje nejvíc

Riziko long covidu neboli dlouhého covidu zvyšuje podle vědců z King´s College London hned několik faktorů. Riziko stoupá spolu s věkem, long covid se přitom častěji objevuje u lidí starších 50 let. Dlouhým covidem jsou dále častěji ohroženy ženy, lidé s astmatem či s předchozími plicními onemocněními a rovněž lidé s nadváhou či obezitou.

“Mít více než pět různých příznaků koronaviru během prvního týdnu koronaviru bylo rovněž jedním z klíčových rizikových faktorů rozvoje long covidu,” uvedla pro BBC News doktorka Claire Steves z King´s College London.

Jaké jsou projevy long covidu

Konkrétní příznaky se u jednotlivých lidí liší. Velmi běžná je ale extrémní únava. Lidé, kteří se s long covidem potýkají, dále uvádějí, že trpí bolestmi hlavy, dušností, ztrátou nebo poruchou čichu, svalovou slabostí, mírně zvýšenou teplotou či mozkovou mlhou.

Autor:
Publikováno: 9. 11. 2020 12:00 Nahlásit obsah