Lupy v zimě jsou častým problémem. Jak proti nim účinně bojovat?

Lupy v zimě jsou častým problémem. Jak proti nim účinně bojovat? Zdroj: Shutterstock

Máte v zimě plnou hlavu lupů? Bohužel jde o velmi častý problém, který trápí jak ženy, tak muže. Produkci zimních lupů ve vlasech můžete omezit hned několika způsoby. Co konkrétně vám pomůže?

Za zimní lupy ve vlasech může přemnožená kvasinka

Lupy ve vlasech nám dělají starosti hlavně v zimě. V tomto ročním období je pokožka hlavy citlivější na mráz, chlad, suchý vzduch či prudkou změnu teploty při přechodu z vytopené místnosti ven a naopak. Pokožka hlavy v zimě více trpí kvůli nízkému přísunu vitamínů a minerálů, intenzivněji reaguje také na stres.

Z těchto důvodů dochází ke zvýšené tvorbě kožního mazu, a na vlasové pokožce se tak více daří kvasince rodu Malassezia furfur (neboli Pityrosporum ovale), která se živí právě kožním mazem. Následné přemnožení této kvasinky má za následek nepříjemné problémy se zimními lupy ve vlasech.  

Výměšky kvasinky Malassezia furfur jsou dráždivé. Pokožka hlavy nás proto svědí a pálí a aby se ubránila, začne nadměrně tvořit nové kožní buňky. Tyto buňky na povrchu rohovatí a mění se poté v lupy.

Zdroj: Shutterstock Tipy, jak se zbavit lupů ve vlasech

Trápí vás v zimě problém s lupy? Této nepříjemnosti můžete předejít hned několika způsoby. Co vše stojí za vyzkoušení?

Místo čepice noste čelenku

I když nás čepice v zimě zahřeje, v souvislosti se vznikem lupů nám dělá medvědí službu. Pod čepicí se totiž vlasy více mastí. Jestliže trpíte na zimní lupy ve vlasech, vyměňte čepici za slušivou pletenou čelenku. Pokožka hlavy tak bude moci volněji dýchat.

Vyměňte stávající vlasovou kosmetiku

V boji proti lupům začněte používat vlasový šampon, který lupy z vašich vlasů nejen vyplaví, ale který zároveň zklidňuje a léčí pokožku hlavy. Ideální jsou pro vás tedy antimykotické šampony proti lupům. Vhodné jsou pro vás také bylinkové šampony, zejména kopřivový. Po umytí vlasů se následně vyhýbejte stylingovým přípravkům, abyste vlasovou pokožku zbytečně nepodráždili.

Vsaďte na jablečný ocet, kopřivový odvar či kokosový olej

Ověřeným pomocníkem v boji proti lupům je jablečný ocet. Po umytí vlasů šamponem si své vlasy a pokožku hlavy přelijte roztokem jablečného octa a vody (poměr 1:1). Tento roztok vmasírujte do pokožky a následně si své vlasy opláchněte vlažnou vodou. Tímto způsobem můžete použít také vlažný kopřivový odvar. Při boji proti zimním lupům vám pomůže také vlasová maska z kokosového oleje, kterou nechte v kadeřích působit 1 až 2 hodiny před jejich mytím.

Zdroj: Shutterstock Používejte čisté hřebeny a kartáče

Čeště se pouze čistými hřebeny a kartáči. Tyto vlasové pomůcky tedy pravidelně čistěte a dezinfikujte. V opačném případě si můžete do vlasové pokožky opět zanést kvasinkovou infekci.

Dejte stop mokré hlavě

Nechoďte spát s mokrou hlavou. Při problémy se zimními lupy nenechávejte své vlasy ani přes den jen tak volně uschnout, podpořili byste tím naopak množení kvasinek, které mají rády vlhko. Vlasy si tedy po umytí ihned vyfénujte, používejte ale chladnější vzduch.

Svědí vás hlava? Zapomeňte na škrábání

I když vás svědí pokožka hlavy, zkuste se udržet a nepoškrábat se. Škrábáním hlavy totiž výskyt lupů jenom zhoršujete, protože po pokožce jenom roznášíte kvasinkovou infekci.

Zdroj: Novinky.cz, Plnielanu.zoznam.sk, Tetadrogerie.cz

Autor:
Publikováno: 11. 1. 2022 09:58 Nahlásit obsah