Majka fialová je nejjedovatější brouk Česka. V Německu kvůli ní zavírají dětská hřiště

Majka fialová je nejjedovatější brouk Česka. V Německu kvůli ní zavírají dětská hřiště Zdroj: Shutterstock

Na nejjedovatějšího brouka Česka, majku fialovou, na jaře často narazíte během procházky přírodou. I když je majka fialová velmi plachý brouk, který sám od sebe nezaútočí, u malých dětí může kontakt s tímto hmyzem představovat vážné ohrožení zdraví. Své o tom ví v sousedním Německu, kde kvůli přemnožené majce fialové zavírají dětská hřiště.

Nejjedovatější brouk Česka vylučuje jed kantaridin

Ačkoliv vypadá majka fialová na první pohled skutečně nádherně, zdání klame. Tento až čtyři centimetry velký brouk kovově lesklé barvy s nádechem do fialova a nápadně velkým zadečkem je totiž prudce jedovatý.

Na majku fialovou byste neměli sahat, natož ji brát do ruky. V případě pocitu ohrožení totiž začne z kloubů svých nožiček vylučovat jed kantaridin. Tento jed je pro člověka smrtelný už v dávce 30 miligramů v čistém stavu. Dávka, kterou vypustí majka fialová, však pro dospělého člověka není tak silná - může ovšem přivodit svědivé puchýře.

Zdroj: Shutterstock Na majku fialovou by si měly dát pozor hlavně děti

Nejjedovatější brouk Česka představuje riziko zvláště pro malé děti. Pokud na majku fialovou v nestřeženém okamžiku sáhnou a poté si olíznou prsty, mohou si v důsledku požití jedu kantaridinu přivodit nevolnost nebo dokonce otravu.

Přejít tomuto riziku se snaží především v sousedním Německu, kde se majka fialová přemnožila hned na několika místech. A právě kvůli přemnožené majce se zde zavřela i některá dětská hřiště.

Zdroj: Shutterstock Přemnožená majka fialová zavírá v Německu dětská hřiště

S početnou populací těchto jedovatých brouků se potýkají zvláště v německých spolkových republikách Hesensko a Severní Porýní - Vestfálsko. Kvůli přemnožené majce se dokonce zavřela i některá dětská hřiště.

“V obci Hofgeismar v okrese Kassel muselo být kvůli zamoření majkou fialovou zavřeno hřiště na Widdehagen Strasse. Obyvatelé spatřili několik těchto fialově kovových brouků. Město poté až do odvolání nechalo areál dětského hřiště z důvodu bezpečnosti uzavřít,” informoval zpravodajský portál RTL Hessen.

Úřad německého města Hofgeismar dále uvedl, že jeho pracovníci budou uzavřené dětské hřiště průběžně kontrolovat. Dle jeho plánů má být toto hřiště znovu otevřeno zhruba za čtyři až šest týdnů, protože délka života dospělé majky fialové je pouhý jeden měsíc.

Zdroj: Rtl.de, Jenzeny.cz
Autor:
Publikováno: 13. 4. 2023 10:13 Nahlásit obsah