Modřiny a napuchlý obličej: Tuto dívku nikdo nezbil, trpí těžkou alergickou reakcí

Modřiny a napuchlý obličej: Tuto dívku nikdo nezbil, trpí těžkou alergickou reakcí Zdroj: Metro.co.uk

Když se 17letá Kira Shai Whiteheadová objeví na veřejnosti bez make-upu, budí pozornost kamkoli přijde. Má totiž zarudlé oči, opuchlý obličej a výrazné modřiny. Neznámí lidé se jí hned starostlivě ptají, kdo jí ublížil. Kira jim však musí trpělivě vysvětlovat, že není obětí násilí, ale že trpí těžkou alergickou reakcí. Jak je to vůbec možné?

Červené rty, otoky, zarudlé oči, modřiny. Obličej mladé britské dívky Kiry Shai Whiteheadové čas od času vypadá, jako by jí někdo dal „pořádnou nakládačku“. Ale není tomu tak. Od svých 15 let totiž Kira trpí velmi těžkými alergickými reakcemi. Jde o idiopatickou anafylaxi, která vzniká naprosto spontánně. Kiřini lékaři navíc do dnešní doby nedokázali zjistit přesnou příčinu vzniku této reakce.

Zdroj: Metro.co.uk Od svých 15 let do současných 17 let navštívila Kira s touto alergickou reakcí akutně nemocnici celkem 30krát. Je totiž důležité, aby se do péče lékařů dostala pokaždé dřív, než upadne do anafylaktického šoku. I když se Kira svou nemocí netají, často se kvůli jejím příznakům dostává do nemilých situací.

„Několikrát se mi stalo, že si mě nejen učitelé ve škole, ale i sestry v nemocnici vzali stranou a ptali se mě, zda mě rodiče netýrají. Od učitelů bych to ještě brala, ale přístup zdravotního personálu mě zaskočil,“ podotýká mladá dívka.

Zdroj: Dailymail.co.uk Než se Kira se svou nemocí srovnala, často se s kontroverzními příznaky spontánní idiopatické anafylaxe raději skrývala doma. Nechodila do společnosti, protože se chtěla vyhnout pohledům a otázkám cizích lidí, kteří její vysvětlení, že trpí závažnou alergickou reakcí, často zpochybňovali.

Tato mladá Britka se nakonec rozhodla, že bude svůj příběh sdílet veřejně, aby zvýšila povědomí o nemoci, kterou trpí. Proto založila kampaň Don´t judge a book by its cover (Nehodnoť knihu podle její obálky), v rámci níž otevřeně vypráví o svých problémech. Druhým lidem navíc vysvětluje, jakým způsobem může alergická reakce proměnit lidské tělo.

Zdroj: Metro.co.uk „Alergická reakce se projevuje hlavně na mé tváři. Když ji prodělám a jdu pak ven, cizí lidé se mě ptají, zda mě někdo zbil. Totéž se mi děje i ve škole. Někteří učitelé dokonce skrytě obviňují mé rodiče, že mě bijí. To mě vytáčí k nepříčetnosti,“ svěřuje se Kira.

Její extrémní alergickou reakci dokážou spustit emoce, teplo, tlak vzduchu, stres nebo chemické látky. Ovšem spouštěčem může být cokoli a ani dívčini lékaři dosud nepřišli na to, proč se tak děje.

Zdroj: Dailymail.co.uk „V současnosti mívám nejméně dvě těžké alergické reakce měsíčně. Musím být kvůli tomu hospitalizovaná v nemocnici skoro každé dva týdny. Mívám alergické reakce různého charakteru. Některé jsou lehčí, jiné vážnější. Nevím ale, zda se má nemoc zklidní, nebo se dostane do život ohrožující fáze,“ vysvětluje dále mladá Britka.

Autor:
Publikováno: 8. 3. 2019 11:20 Nahlásit obsah