Nebezpečné i zdraví neškodné HPV viry: Máte je, i když o nich nevíte

Nebezpečné i zdraví neškodné HPV viry: Máte je, i když o nich nevíte Zdroj: Shutterstock.com

HPV viry jsou nejčastější sexuálně přenosnou infekcí. Nákazy těmito lidskými papillomaviry si často ani nevšimnete, neboť ve většině případů jsou neškodné a vaše imunita se s nimi rychle vypořádá. Některé typy HPV virů však způsobují genitální bradavičky a bohužel i rakovinu. Ovšem stoprocentně vás před nimi neochrání ani kondom.

HPV viry mají nelichotivou pověst. Proč?

Možná, že vás překvapí, když vám řekneme, že na světě existuje více než 100 kmenů HPV virů. Kolem čtyřicítky typů HPV virů „působí“ v genitální oblasti, jako je pochva, děložní čípek nebo konečník. HPV viry škodí také v oblasti úst a hrdla. Právě tyto lidské papillomaviry mají nelichotivou vlastnost, neboť mohou často nevratně poškozovat kůži a sliznici našeho těla. Jelikož jde o velmi odolné viry, zůstávají ve vlhkém prostředí infekční až po dobu několika měsíců.

O HPV virech se říká, že způsobují rakovinu děložního čípku. Jenže ne všechny. Ze 40 kmenů HPV, které se vyskytují v genitální oblasti, může způsobovat rakovinu celkem 13 z nich. Ze 70 procent mají na svědomí rakovinu děložního čípku konkrétně HPV viry typu 16 a 18.

Zdroj: Shutterstock.com V každém případě stojí za to poznamenat, že různé kmeny HPV na nás působí různě. Některé jsou pro naše tělo absolutně neškodné, jiné způsobují genitální bradavice nebo právě rakovinu. Vysoce rizikovým kmenům HPV se kromě rakoviny děložního čípku přičítá rovněž rakovina úst a hrtanu, rakovina pochvy a vagíny, rakovina penisu nebo rakovina konečníku.

Tip: Největší ochranu před papillomaviry vám zajistí očkování. Není určenou pouze pro ženy, ale i pro muže.

Jak se HPV viry přenáší?

K přenosu HPV virů dochází nejčastěji sexuálním kontaktem. A to hlavně vaginálním, orálním a análním stykem.  Přenést se mohou i půjčenými erotickými hračkami. Ani použití kondomu vás před HPV viry stoprocentně neochrání. Významně ale snižuje riziko nákazy.

Příznaky nákazy HPV viry

Pokud se HPV viry nakazíte, ve většině případů nezaznamenáte jakékoli příznaky. Váš imunitní systém se totiž s těmito viry vypořádá dřív, než si toho stačíte všimnout.

Méně rizikové kmeny však mohou za nezhoubný výskyt polypů na dýchacích cestách nebo za genitální bradavice. Tyto méně rizikové kmeny ovšem nezpůsobují rakovinu děložního čípku. Právě genitální bradavičky způsobené z 90 procent HPV kmeny 6 a 11 jsou malé výrůstky, které bývají rozesety na vnějších genitáliích, kolem konečníku, ale také uvnitř pochvy a na děložním hrdle.

Budete-li ovšem nakaženi vysoce rizikovými kmeny HPV, můžete si všimnout symptomů, které se bohužel vztahují právě až k rakovině. Tyto vysoce rizikové kmeny HPV totiž během nákazy nevykazují žádné známky infekce. a to do té doby, než způsobí vážné zdravotní problémy.

Zdroj: Shutterstock.com Zajímavost: Do 50 let věku se genitálními typy HPV nakazí více než 80 procent žen a 50 procent mužů. U většiny z nich tato infekce sama odezní, a to bez jakýchkoliv následků.

Cytologický stěr z děložního čípku

Zvlášť pro ženy je velmi důležité, aby každý rok chodily ke svému gynekologovi na preventivní gynekologické prohlídky. V rámci prohlídky gynekolog odebírá cytologický stěr z děložního čípku, který odesílá do laboratoře na testy na HPV.

Cytologické vyšetření děložního čípku se snaží zachytit časná přednádorová stádia. Když je tedy stěr z děložního čípku odeslán do laboratoře, zjišťuje se, zda je děložní čípek neinfikován, nebo infikován HPV viry. V případě infekce dále v laboratoři zkoumají, zda jde o HPV kmeny s nízkým, nebo vysokým rizikem vzniku rakoviny děložního čípku. Lékaři díky tomu mohou následně přistoupit k chirurgickému ošetření, které zabrání přímému rozvoji nádorového bujení na děložním čípku.

Autor:
Publikováno: 16. 2. 2019 13:00 Nahlásit obsah