Nedostatek vitaminu D: Důvod únavy, špatné nálady i častější nemocnosti

Nedostatek vitaminu D: Důvod únavy, špatné nálady i častější nemocnosti Zdroj: Shutterstock.com

Nedostatek vitaminu D je v našich zeměpisných šířkách jak mezi dospělými, tak mezi dětmi velmi závažným problémem. A to hlavně v zimním období, kdy nás sluneční paprsky potěší pouze výjimečně. Vitamin D, který je nazýván jako „vitamin ze sluníčka“, je pro správné fungování našeho těla opravdu nezbytný. Jak ale poznáte, že ho máte nedostatek?

Vitamin D ze sluníčka: Nezbytný pro naše zdraví

Za pár týdnů už můžete svoje tělo pravidelně vystavovat hřejivým jarním paprskům. Sluneční záření vám nejen skvěle zvedne náladu, ale je pro vás důležité i z mnoha dalších důvodů. Právě díky působení slunečních paprsků si vaše tělo dokáže samo vyrobit také vitamin D, který potřebujete k běžnému fungování svého imunitního systému i k dobrému stavu svalů, kostí či zubů.

Jakým způsobem můžete vitamin D získat?

Ze sluníčka lidské tělo získává až 90 procent vitaminu D, ze zbylých 10 procent můžete tento vitamin doplnit i jinými způsoby. A to hlavně pravidelnou konzumací tresčích jater, sardinek, kaviáru, krevet, ústřic, lososa, ale i vaječných žloutků, sýrů, vepřového sádla, slaniny nebo hovězích jater.

Zdroj: Shutterstock.com Měli byste ale vědět, že správnou stravou do sebe vždy dostanete jenom 10 procent doporučené denní dávky tohoto vitaminu. Není proto od věci, když budete hlavně přes zimu vitamin D konzumovat ještě jako doplněk stravy – třeba ve formě vigantolu.

Jak získat vitamin D ze sluníčka? Pokud máte normální typ pleti, je pro vás dostačující, když na sluníčku strávíte 10 až 15 minut denně, a to bez opalovacích přípravků.

Nedostatek vitaminu D: Velmi podceňovaná záležitost

Nedostatkem vitaminu D trpí až polovina Středoevropanů. Právě absence tohoto vitaminu v těle má na svědomí zvýšené riziko výskytu mnoha vážných onemocnění, jako je cukrovka, osteoporóza, srdeční choroby, roztroušená skleróza nebo rakovina.

Zdroj: Shutterstock.com Vztyčeným ukazováčkem by pro vás měly být také následující příznaky, kterými vás tělo upozorňuje na to, že trpí nedostatkem vitaminu D. Často se ale stává, že lidé tyto příznaky podceňují, nebo jejich vzniku přisuzují úplně jiné důvody. Pokud jste je na sobě zaznamenali, zkuste jim věnovat větší pozornost - mnohdy se těchto zdravotních problémů jednoduše zbavíte tak, že svému tělu začnete pravidelně dodávat potřebnou dávku vitaminu D.

Jakým způsobem se na vás tedy může nedostatek vitaminu D projevit?

  • Únava, ospalost a nedostatek energie
  • Depresivní nálada, mrzutost, smutek, ale i nespavost
  • Zvýšená nemocnost v podobě častých nachlazení a chřipek
  • Svalové bolesti
  • Bolesti kostí
  • Vypadávání vlasů
  • Zvýšený krevní tlak
  • Zvýšená kazivost zubů
  • Zhoršené hojení ran
  • Řídnutí kostí
Autor:
Publikováno: 21. 2. 2019 10:11 Nahlásit obsah