Nové příznaky koronaviru: Indická mutace má na svědomí nejen covidový jazyk
Britská, brazilská či indická varianta covidu jsou důkazem, že koronavirus stále mutuje. S proměňujícím se virem nemocní vykazují také nové příznaky koronaviru. Prvotní symptomy onemocnění covidem-19 proměnila zejména indická mutace delta, na kterou si posvítili britští vědci.
Ve Velké Británii se až z 90 procent vyskytuje indická mutace
Mutace koronaviru delta, která byla poprvé identifikována v Indii, v současné době představuje až 90 procent případů nákazy koronavirem ve Velké Británii. S ohledem na tuto skutečnost britští vědci zaznamenali, že příznaky koronaviru jsou u nemocných jiné, než tomu bylo před několika měsíci.
Ve Velké Británii probíhá vědecký projekt Zoe Covid Symptom, který u pacientů zkoumá příznaky nového koronaviru. Lidé, kteří onemocní covidem, své příznaky zaznamenávají prostřednictvím chytré mobilní aplikace.
Nové příznaky koronaviru: Bolest hlavy, bolest v krku a silná rýma
“Od začátku letošního května sledujeme, že hlavní příznaky koronaviru, které lidé zaznamenaly do aplikace, nejsou stejné jako dříve,” uvedl vedoucí projektu Zoe Covid Symptom profesor Tim Spector.
Dřívějšími hlavními symptomy covidu byly kašel, horečka a ztráta čichu nebo chuti. Podle profesora Spectora jsou tyto příznaky ve Velké Británii méně časté. Novými příznaky koronaviru, které ovlivnila indická mutace delta, jsou bolest hlavy, bolest v krku a rýma.
Tim Spector uvádí, že nákaza variantou delta může mladším lidem přijít spíš jako silná rýma. I když se nemusí cítit špatně, mohou být infekční a tím pádem ohrozit ostatní.
“Lidé by si mohli myslet, že mají nějaké sezónní nachlazení. Když by to podcenili a šli na večírek, mohou nákazu rozšířit na dalších šest lidí. Pokud tedy máte silnou rýmu nebo se necítíte dobře, zůstaňte doma a udělejte si test,” odporučuje britský odborník.
Pacienty nově trápí i covidový jazyk nebo vředy v ústech
Profesor Tim Spector se setkává ještě s dalším novým příznakem koronaviru, který má na svědomí také indická mutace delta. Jde o tzv. covidový jazyk.
Zdroj: Bbc.com, Twitter.com