Obchody v Česku neotevřou a končí látkové roušky: Přehled, co nově platí od 22. února

Obchody v Česku neotevřou a končí látkové roušky: Přehled, co nově platí od 22. února Zdroj: Shutterstock.com

Od 22. února vchází v platnost další protiepidemiologické novinky. Rozhodně nečekejte, že dojde k avizovanému otevírání obchodů. Naopak na určitých místech končí nošení látkových roušek a je nařízeno nošení speciální ochrany dýchacích cest. Ztrácíte se v nových nařízeních? Přinášíme přehled, co od 22. února nově platí.

Obchody zůstanou zavřené i od 22. února

Podle prohlášení vlády v pátek 19. února není epidemiologická situace v Česku dobrá. Proto se v pondělí 22. února nebude konat avizované otevírání obchodů. 

“Pandemická situace není dobrá, dál se šíří britská mutace viru. Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme. V příštím týdnu téma ale opět otevřu a podle stavu šíření epidemie navrhnu další kroky,” napsal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na svém Twitteru.

Zdroj: Shutterstock.com Konec látkových roušek v místech s vysokou koncentrací lidí

Od půlnoci z pondělí 22. února na úterý 23. února vchází v platnost nové pravidlo, které se týká používání konkrétních pomůcek určených k ochraně dýchacích cest. V místech s vysokou koncentrací lidí, k nimž patří obchody, veřejná doprava nebo zdravotnická zařízení, vám již klasická látková rouška, kterou jste si doma ušili, stačit rozhodně nebude.

Nově budete muset nosit respirátory alespoň nejnižší třídy KN95 či FFP2. Pokud nebudete mít respirátor, musíte mít na sobě dvě chirurgické roušky. Ministr zdravotnictví Jan Blatný přitom na tiskové konferenci v pátek 19. února občany poprosil, že jestli disponují respirátory či chirurgickými rouškami, měli by je začít nosit už nyní. 

Proč se k tomuto protiepidemiologickému opatření Česko nově uchyluje? Podle Blatného je to jedna z cest, jak předejít rychlému šíření britské mutace nového koronaviru.

Za nenošení ochrany dýchacích cest pokuta až 10 tisíc korun

Lidé v Česku by se měli připravit i na přísnější kontrolu ze strany policie. Když nebudou nosit roušku, respirátor nebo dvě chirurgické roušky v místě, kde je to povinné, hrozí jim pokuta až 10 tisíc korun.

Zdroj: Shutterstock.com Nejpoužívanější respirátory FFP2 a FFP3: Jak to s nimi je?

Jaké respirátory byste si tedy měli nakoupit, abyste byli připraveni? Nejpoužívanější jsou respirátory FFP2 a FFP3 (Filtering Face Piece = filtrační maska na tvář). Jejich číslo označuje míru ochrany. Používat byste tedy měli respirátory třídy FFP2 nebo vyšší, protože respirátor třídy FFP1, který je vhodný do prašného prostředí, vás před koronavirem neochrání.

Cena jednoho respirátoru třídy FFP2 či FFP3 se pohybuje v rozmezí 10 až 20 korun. Pokud jej nemůžete sehnat, můžete dle ministra zdravotnictví Blatného nosit na místech s vysokou koncentrací lidí také dvě chirurgické roušky přes sebe.

Jak poznat kvalitní respirátor? Musí mít evropskou certifikaci a zároveň splňovat normu EN 149. Daná certifikace a splnění normy jsou zárukou, že respirátor prošel řadou testů a že má za sebou i tzv. parafínový test, který sleduje průnik kapének.

Autor:
Publikováno: 19. 2. 2021 16:33 Nahlásit obsah