Popraskané paty dokážou potrápit i v zimě: Co na ně platí?

Popraskané paty dokážou potrápit i v zimě: Co na ně platí? Zdroj: Shutterstock.com

Popraskané paty nás trápí nejenom v létě. S hlubokými prasklinami na patách často bojujeme i během chladných měsíců. Pokud se tento problém týká i vás, jak se prasklin co nejrychleji zbavíte a jak pro příště předejdete jejich vzniku?

Na co v zimě často zapomínáme? Na péči o chodidla

Na podzim a zejména v zimě trpí kůže celého našeho těla nadměrným vysušováním. Abychom pro svou pokožku udělali to nejlepší, po koupeli či sprchování se mažeme hydratačním krémem. Na co ale často zapomínáme, jsou naše chodidla.

Právě chodidla a zejména paty bývají v nejchladnějším období roku extrémně citlivé. Pokud jim nedáte odpovídající péči, velmi snadno se vysuší. Na patách se posléze objeví ztvrdlá kůže, která má sklony k olupování i bolestivému praskání. Co tedy dělat, abyste se popraskaným patám v zimě natrvalo vyhnuli?

Zdroj: Shutterstock.com Zimní péče o chodidla: Základem je pravidelná hydratace

Chodidla s popraskanými patami v zimním období snadno schováte do ponožek a bot. Toho si je vědoma spousta lidí, a proto tento problém příliš neřeší. Jestli však zanedbáte péči o svá chodidla, můžete toho následující jaro a léto pořádně litovat. Základem zimní péče o pokožku chodidel je tedy v prvé řadě pravidelná hydratace. Svá chodidla si každé ráno a večer poctivě mažte výživným krémem.

Aby vaše chodidla nebyla ani v zimě vysušená, dvakrát až třikrát do týdne jim dopřejte také dvacetiminutový hydratační zábal například v olivovém oleji. Jak na to? Svá chodidla rovnoměrně namažte olivovým olejem, zabalte do igelitového sáčku a následně do ručníku. Nechte působit dvacet minut, poté sejměte ručník i sáček a chodidla opláchněte pod vlažnou vodou. Na závěr je namažte hydratačním krémem, který běžně používáte.

Tip: Aby byly vaše paty stále hladké a hebké, svá chodidla si každý večer před spaním mažte hutným krémem a navlékněte na ně posléze tlusté ponožky. Na svá chodidla můžete nanést také kokosový olej nebo vepřové sádlo s výtažkem měsíčku lékařského. Jde o nejúčinnější způsob, kterým předejdete vysušeným a olupujícím se patám, které by mohly bolestivě popraskat.

Zdroj: Shutterstock.com Kombinujte domácí pedikúru s pedikúrou od profesionála

Suché a zrohovatělé kůži a popraskaným patám v zimě předejdete i díky pravidelné pedikúře. V domácích podmínkách si jednou týdně odstraňujte zrohovatělou kůži na chodidlech a zejména patách například pomocí pemzy. V zimním období byste měli ideálně jednou měsíčně využít také služeb profesionální pedikérky, což zaručí, že vaše chodidla budou po estetické i zdravotní stránce naprosto v pořádku.

První pomoc pro popraskané paty

Podcenili jste už nyní péči o svá chodidla a na patách se vám objevují první praskliny? Pomohou vám následující tipy, díky kterým se vaše bolestivě popraskané paty rychleji zacelí.

  • Maska z banánu a avokáda – Rozmixujte spolu zralý banán a avokádo (v poměru 1:1). Tuto lepivou kašičku rovnoměrně naneste na popraskané paty, zakryjte igelitovým sáčkem a nechte působit 20 minut. Poté svá chodidla umyjte pod vodou a namažte hydratačním krémem. Vše opakujte třikrát týdně.
  • Olivový olej – Olivový olej naneste na vatové tamponky. Jejich prostřednictvím po dobu 15 minut krouživými pohyby olej vtírejte do popraskaných pat. Následně si na nohy navlečte tlusté ponožky, ve kterých vydržte alespoň jednu hodinu (nebo ideálně přes noc).
  • Medová lázeň – Do lavoru s horkou vodou dejte jeden šálek pravého včelího medu. Do horké medové lázně posléze na 20 minut ponořte svá chodidla, která na závěr lázně celých 5 minut jemně masírujte krouživými pohyby. Svá chodidla nakonec vysušte a namažte běžným výživným krémem.
  • Medový zábal – Těsně před spaním namažte své paty silnou vrstvou pravého včelího medu. Na chodidla navlékněte tlusté ponožky a jděte spát. Ráno smyjte zbytky medu vlažnou vodou a na chodidla naneste svůj běžný krém.
Autor:
Publikováno: 27. 11. 2019 11:20 Nahlásit obsah