Příznaky infarktu, které se objevují zejména u žen

Příznaky infarktu, které se objevují zejména u žen Zdroj: Shutterstock

Když nás ženy postihne infarkt, průběh bohužel není stejný jako u mužů. U obou pohlaví se symptomy klasického infarktu značně liší a mnohdy spousta žen ani netuší, že třeba právě infarkt prodělaly.

Mezi nejčastější příznaky, které se objevují u obou pohlaví, je bolest v oblasti hrudníku, která přechází až do ruky, ovšem u žen se spíše vyskytují tzv. „tiché“ příznaky. A které to jsou?

Bolest na hrudníku či nepříjemný pocit

Jak jsme již psali výše, bolest na hrudníku je nejčastějším symptomem srdečního infarktu, ale u některých žen se tato bolest může projevovat odlišně. Ženy tuto bolest vnímají spíše jako tlak či nepříjemný pocit, který se rozprostírá po celém obvodu hrudníku, nikoliv jen na levé straně.

Bolet paží, zad, krku či čelisti

Tento typ bolesti se objevuje zejména u žen než u mužů. Většina z nás očekává, že když dojde k infarktu, poznají to podle bolesti v levé části hrudníku nebo podle nehybnosti levé ruky, jenže projevem infarktu může být také bolest zad a dokonce i čelisti. Bolest může pomalu sílit, ale může se objevit i náhle. Správně byste měly svému ošetřujícímu lékaři oznámit jakékoliv neobvyklé nebo nevysvětlitelné příznaky, které se objevily na vašem těle od pasu nahoru.

Zdroj: Shutterstock

Bolest břicha

Lidé se někdy mylně domnívají, že se jedná o pálení žáhy, chřipku nebo žaludeční vředy. Opět ale ani v tomto případě nejde o bolest jako takovou, ale spíše o nepříjemný tlak. „Cítíte se, jako kdyby vám na břiše seděl slon,“ říká kardioložka Nieca Goldberg z nemocnice v New Yorku.

Dušnost, nevolnost či závratě

Pokud máte problémy s dýcháním bez zjevného důvodu, může se jednat o infarkt. Zvláště tedy pokud se u vás objevil jeden anebo více ze zmíněných příznaků.

Zdroj: Shutterstock

Pocení

V tomto případě jde o typ studeného pocení, který se objevuje většinou u nemocných lidí. Není to pocení ze cvičení či pobytu na slunci, jde o nečekaný studený pot, který se objevil bez jakékoliv příčiny.

Únava

Některé ženy, které prožily infarkt, uvedly, že se cítily extrémně unavené. A to i ve chvíli, kdy jen seděly a nevykonávaly žádnou fyzicky náročnou činnost. „Pacientky si často stěžovaly na únavu. Říkaly také, že nedokážou dělat jednoduché činnosti, jako například si jen dojít na toaletu,“ uvedla ještě Nieca Goldberg.

Pochopitelně, že se vždy neobjeví všechny zmíněné příznaky, ale pokud pociťujete nepříjemný tlak na hrudi a i některý z dalších symptomů, na nic nečekejte a zavolejte si záchrannou službu. V žádném případě však nesedejte samy za volant, ale raději vyčkejte na příjezd sanitky.

Autor:
Publikováno: 28. 3. 2022 11:34 Nahlásit obsah