Pro Mariah Pearson je cystické akné prokletím. Dívka bojuje s bolestí i posměšky druhých

Pro Mariah Pearson je cystické akné prokletím. Dívka bojuje s bolestí i posměšky druhých Zdroj: thesun.co.uk

K teenagerskému věku akné bezesporu patří. Když se vám objeví pár pupínků na tváři, rozhodně se kvůli tomu svět nezboří. Mnohem závažnější problém má však dvacetiletá Angličanka Mariah Pearson, která trpí extrémně silnou formou akné. V důsledku nevzhledných a bolestivých pupínků má šrámy nejen na těle, ale i na duši.

Cystické akné obrátilo dívce život vzhůru nohama

Dvacetiletá dívka Mariah Pearson pocházející z anglického Somersetu má problémy s akné už od svých dvanácti let. Ovšem, jak sama říká, vždy šlo o kožní problémy lehčího rázu, které šlo odstranit používáním vhodné kosmetiky, úpravou jídelníčku a užíváním vhodných léků a doplňků stravy.

Zdroj: Thesun.co.uk

Až do svých devatenácti let žila Mariah jako její vrstevníci. Měla dlouholetého přítele, studovala školu grafického designu a těšila se na to, až nastoupí do své první práce. Jenomže koncem roku 2018 se její život otočil vzhůru nohama. Na její tváři se totiž vyvinula extrémní a velmi bolestivá forma akné doprovázená podkožními cystami.

Psychické problémy ze vzhledu

Mariah nemohla kvůli svému kožnímu onemocnění samou bolestí spát. Navíc začala trpět psychickými problémy ze svého vzhledu, v důsledku čehož neopustila několik měsíců svůj domov.

„Velmi bolestivé pupínky jsem měla rozeseté na nose, čele, bradě i tvářích. Sami doktoři mi nedokázali vysvětlit, proč mám tento problém. Byla jsem velmi naštvaná na to, že nedokážou navrhnout léčbu, která by můj problém vyřešila,“ říká Mariah.

Zdroj: Mirror.co.uk Tato dívka se nejprve pokoušela své cystické akné zakrývat make-upem. Její problém se však v důsledku nanášení líčidel ještě zhoršoval. „Kůže mého obličeje byla stále podrážděnější a bolestivější. Byl pro mě problém dotknout se tváře rukou bez toho, aby mě to nebolelo. Měla jsem pocit, jako kdyby mi nervová bolest vystřelovala do celého těla. Bylo to šílené,“ popisuje dvacetiletá dívka.

Na cystické akné pomohl až nový lék

V době, kdy bylo její cystické akné nejhorší, se ráno probouzela s polštářem plným od krve. V důsledku svého problému měla šrámy nejen na těle, ale i na duši. Mariah začala trpět depresemi z toho, jak vypadá. Měla problém se na sebe podívat do zrcadla. Bála se chodit ven, protože měla strach z toho, že na ni budou lidé opět ukazovat, nebo se jí dokonce posmívat.

Zdroj: Mirror.co.uk Pro Marii se stal život doslova noční můrou. Kvůli extrémnímu akné navíc pravidelně docházela ke svému dermatologovi, který se snažil najít vhodný lék na její problém. Po řadě pokusů a omylů zabral až lék Accutane, díky kterému je Mariino akné konečně na ústupu. Mariah rovněž navštěvuje kliniku estetické dermatologie, na níž jí odborníci v budoucnu odstraní jizvy, které jí zbyly po akné. „Už teď se cítím mnohem lépe. Jsem ráda, že můžu chodit zase ven a dělat věci, které mi tak chyběly,“ přiznává Mariah.

Autor:
Publikováno: 29. 1. 2020 09:57 Nahlásit obsah