Proč sebou před usnutím škubeme? Naše tělo se podvědomě brání spánku

Proč sebou před usnutím škubeme? Naše tělo se podvědomě brání spánku Zdroj: Shutterstock

Snad každý ví, o čem je řeč. Snažíte se usnout, ale těsně před usnutím vás vzbudí prudké škubnutí, kvůli kterému nemůžete opět zabrat. Také vás zajímá, proč sebou před usnutím škubeme? Záškuby při usínání neboli myoklonie souvisí s reakcí nervové soustavy. Nemusíte se však bát, nejde o žádný zdravotní problém.

Náhlé cuknutí mnohdy připomíná volný pád či zásah proudem

Záškuby při usínání zažily nebo pravidelně zažívají až dvě třetiny lidí. Jistě to také znáte. Když sebou při večerním usínání škubnete, máte pocit, jako kdybyste dostali zásah elektrickým proudem. Někomu zase přijde, jako by letěl dolů volným pádem.

Tomuto stavu se odborně říká spánková myoklonie. Nejde o nic jiného než o svalový záškub, ke kterému dochází náhle před usnutím a který je odpovědí našeho těla na náš nadměrně rušný život. 

Zdroj: Shutterstock Náhlé cuknutí: Signál těla, že ještě není čas jít spát

Když usínáme, naše tělo se zpomaluje, protože se ukládá do spánku. Při první fázi spánku, kterou je dřímání, se nám snižuje krevní tlak i dechová frekvence. Během první fáze spánku vysílá mozek svalům pokyn k uvolnění. A právě tehdy často dojde k náhlému záškubu. 

Odborníci poukazují na to, že pokud je toto škubnutí opravdu znatelné, naše tělo se tímto způsobem podvědomě brání usnutí. Nervová soustava prostřednictvím prudkého cuknutí vysílá signál, že není čas jít spát, ale je třeba pracovat. První fáze spánku - dřímání - se tak výrazně naruší.

Zdroj: Shutterstock Škubání před usnutím má svůj důvod

Z jakého důvodu k záškubům při usínání vlastně dochází? Podle vědců lidé sebou před usnutím často škubou tehdy, když v pozdních hodinám sportovali nebo se věnovali jiné náročné fyzické aktivitě. Náhlé škubnutí mohou zaznamenat také tehdy, pokud jsou ve větším stresu a pokud i večer myslí na nepříjemné situace či úkoly, které ještě nedořešili. Před usnutím sebou často škubeme i tehdy, pokud jsme svému tělu večer dodali nějaký stimulant, třeba kávu.  

Je pro vás škubání před usnutím nepříjemné? Jestliže chcete tomuto stavu předejít a mít kvalitnější spánek, zkuste od pozdního odpoledne zvolnit tempo a přestaňte jet tzv. naplno. Také se večer zkuste co nejméně stresovat, vyhněte se všem stimulantům a uléhejte do postele co nejvíce klidní a uvolnění.

Autor:
Publikováno: 2. 3. 2021 10:41 Nahlásit obsah