První pomoc při bolesti v krku: Počáteční příznaky zaléčíte česnekem, hřebíčkem a Priessnitzovým obkladem

První pomoc při bolesti v krku: Počáteční příznaky zaléčíte česnekem, hřebíčkem a Priessnitzovým obkladem Zdroj: Shutterstock.com

Za bolest a škrábání v krku může virová či bakteriální infekce. Když se ráno vzbudíte se škrábáním v krku, okamžitě jednejte. Kvůli prvotním příznakům těchto zdravotních obtíží však nemusíte ihned běžet do lékárny, počáteční bolest v krku vám pomůže spolehlivě zahnat česnek nebo Priessnitzův zábal.

Co pomáhá na bolest v krku virového původu

Bolest v krku nám dokáže pořádně znepříjemnit život. Abyste se škrábání v krku co nejdřív zbavili, vyrazte proti němu do boje. Máte šanci, že budete opravdu úspěšní. Z 90 procent je totiž bolest v krku virového původu, proto ji přeléčíte i v pohodlí domova. 10 procent všech bolestí v krku však způsobují bakterie, na které už zabírají pouze antibiotika předepsané lékařem. Jakým způsobem se tedy co nejrychleji zbavíte bolesti v krku virového původu?

Česnek: První pomoc proti bolesti v krku, po které sáhněte nejdřív

Jako první pomoc od bolesti a škrábání v krku vám poslouží obyčejný česnek. Stroužek tohoto ceněného přírodního antibiotika vložte do úst a pomalu jej cumlejte. Odvážnější z vás mohou česnek rozkousat nebo jej pozřít v rozdrceném stavu. Proti bolesti v krku výborně účinkuje i česnekový sirup, návod na jeho přípravu najdete zde.

Zdroj: Shutterstock.com

Bylinková kloktadla: V hlavní roli šalvěj lékařská

Když jste nachlazení nebo máte chřipku, jistě pravidelně pijete bylinkové čaje. Při bolesti v krku zase vyzkoušejte bylinková kloktadla. Nejosvědčenější bylinkou, která zmírňuje bolest v krku, je šalvěj lékařská. Vychlazeným odvarem z této bylinky si můžete kloktat několikrát za den. Šalvěj lékařská je však velmi silná bylinka. Neměly by ji tak užívat těhotné ženy, kojící matky a děti do dvou let. Jestliže spadáte do této kategorie, bolestivý krk si namísto šalvěje kloktejte raději heřmánkem pravým.

Tip: Kromě bylinkových kloktadel vám okamžitou úlevu přinese také vlažný čaj připravený z čerstvého zázvoru, který má antibakteriální a antivirové účinky.

Žvýkejte hřebíček, který tlumí bolest

Hřebíček je koření, které vyniká antibakteriálními a analgetickými účinky. Tohoto poznatku využijte tehdy, až vás začne bolet v krku. V průběhu dne cucejte v ústech hřebíček. Jestli máte odvahu, zkuste jej i rozkousat. Hřebíček díky tomu zbrzdí množení mikroorganismů v krku a zároveň v této části těla utlumí bolest.

Zasypte cibuli cukrem: Cibulová šťáva zklidňuje

Podrážděný krk zklidníte také pomocí sladké cibulové šťávy. Nakrájejte cibuli na malé kostičky, přendejte ji do misky, kde ji rovnoměrně zasypte cukrem. Po pár hodinách cibule pustí šťávu. Cibulovou šťávu užívejte po lžičce zhruba třikrát až čtyřikrát denně.

Zdroj: Shutterstock.com

Dopřejte si Priessnitzův zábal

Od bolesti v krku vám pomůže také oblíbený Priessnitzův zábal. Na svůj krk rovnoměrně rozložte bavlněný kapesník namočený ve vlažné vodě. Tuto mokrou látku překryjte igelitem, aby se zábal zapařil. Na závěr igelit obmotejte silnější vrstvou suché látky, a to například bavlněným ručníkem nebo dětskou bavlněnou plenou. Priessnitzův zábal si ponechejte na krku dvě hodiny, poté jej odstraňte. Bude-li vás v krku stále pobolívat, můžete tyto léčivé obklady opakovat třikrát až čtyřikrát za den.

Co dále pomáhá od bolesti v krku?

  • Zvyšte dávku vitaminu C, který podporuje správnou funkci imunitního systému. Konzumujte více ovoce a dejte se na pravidelné popíjení šípkového čaje.
  • Dostatečně odpočívejte.
  • Pijte co nejvíc tekutin, které odplaví z těla škodlivé látky.
Autor:
Publikováno: 7. 10. 2019 10:01 Nahlásit obsah