Psi odhalí čichem člověka nakaženého koronavirem. Mohli by sloužit jako doplňkové testování, tvrdí němečtí výzkumníci

Psi odhalí čichem člověka nakaženého koronavirem. Mohli by sloužit jako doplňkové testování, tvrdí němečtí výzkumníci Zdroj: Shutterstock.com

Vědci z Vysoké školy veterinární z německého Hannoveru přišli s velmi důležitým zjištěním. Na základě svého výzkumu totiž tvrdí, že speciálně vycvičení psi vyčenichají nakažené nemocí COVID-19. Psi by tak mohli v dohledné době sloužit jako doplňkové řešení k laboratornímu testování.

Psi by mohli odhalit nakažené na letištích či masových akcích

Dle výsledků studie, kterou zveřejnili vědci z veterinární univerzity v Hannoveru, vyplývá, že speciálně vycvičení psi dokážou spolehlivě odhalit člověka nakaženého koronavirem. Jde o velmi dobrou zprávu, protože právě psi by nám mohli v budoucnu pomoci v boji proti nemoci COVID-19.

“Speciálně vycvičení psi by mohli najít uplatnění na letištích, sportovních, kulturních a dalších masových akcích nebo na hranicích, kde by odhalovali lidi nakažené novým koronavirem. V těchto případech by šlo o doplněk laboratorních testů, díky čemuž by se mohlo zabránit masovému šíření koronaviru,” tvrdí Holger Volk z hannoverské veterinární univerzity.

Vycvičení psi poznali koronavirus v 94 % případech

Experimentu se zúčastnilo celkem osm speciálně vycvičených psů německé armády, a to německých ovčáků, retrívrů a španělů.  

Zdroj: Ndr.de “Při odhalování nakažených byli úspěšní celkem v 94 procentech. Byli jsme překvapení, protože je to poměrně vysoké číslo. Psi jsme přitom cvičili pouhý týden. Následně velmi spolehlivě rozlišili mezi vzorky pacientů s nemocí COVID-19 a vzorky zdravých lidí,” říká projektová manažerka Esther Shalke z Bundeswehr School of Service Dogs, která s hannoverskou veterinární univerzitou na projektu úzce spolupracovala.

Psi cítí změny v metabolismu buněk

Jakým způsobem psi vůbec poznají nákazu novým koronavirem? Jejich jemný čich dokáže odhalit změnu metabolismu lidských buněk, ke které došlo v těle vlivem nemoci. Tyto pozměněné buňky psi cítí jinak nežli zdravé buňky.

“Psi zkrátka různé vůně vnímají tisíckrát lépe nežli lidé. Člověk má pět milionů čichových buněk, pes však kolem 250 milionů. My lidé jsme vizuální bytosti. Nedokážeme si představit, že psi svým čichem svět vnímají opravdu jinak,” vysvětluje Holger Volk z hannoverské Vysoké školy veterinární.

Zdroj: Ndr.de Vzorky pocházely z lidských slin a plicního sekretu

Psi se tak mohou díky svým čichovým schopnostem naučit rozpoznávat různé lidské nemoci. Je známo, že umí vycítit určité typy rakoviny nebo dokážou varovat diabetiky před vznikem hypoglykémie. A právě proto hannoverští výzkumníci testují, jak úspěšní jsou psi při odhalování nákazy koronavirem.

Zaměřili se na osm psů německé armády, které speciálně cvičili celý jeden týden. Tato zvířata následně správně rozpoznala 94 procent z 1012 vzorků slin či sekretu z plic. Psi správně odhalili 83 procent vzorků pocházejících od nakažených lidí a 96 procent vzorků pocházejících od zdravých lidí. Jednotlivé vzorky byly při testování seřazeny náhodně. Psi ani vědci proto předem nevěděli, zda jsou dané vzorky pozitivní, nebo negativní.

Autor:
Publikováno: 28. 7. 2020 12:14 Nahlásit obsah