Pulzní oxymetr: Základní výbava domácí lékárničky v době covidu

Pulzní oxymetr: Základní výbava domácí lékárničky v době covidu Zdroj: Shutterstock

Máte doma prstový pulzní oxymetr? Tento malý přístroj na baterky, který se nasazuje na prst, vám během chvíle změří pulz, a především saturaci neboli okysličení krve. Proč je v současné době pulzní oxymetr důležitou součástí domácí lékárničky? Jestliže onemocníte covidem-19, můžete jeho prostřednictvím kontrolovat svůj zdravotní stav.

Co to je pulzní oxymetr a jak se používá

Kvalitní pulzní oxymetr stojí kolem tisíce korun. Tato investice vám však v době covidové může dokonce zachránit život. Pulzním oxymetrem si totiž můžete v domácích podmínkách jednoduše změřit nejen puls, ale i míru nasycení krve kyslíkem neboli saturaci. 

Jak se pulzní oxymetr používá? Po jeho zapnutí do něj vložte prst nehtem nahoru a vyčkejte, až vám přístroj změří dané hodnoty. Z výsledku měření se můžete následně dozvědět velmi podstatné informace o svém zdravotním stavu.

Pulzní oxymetr a onemocnění covid-19

Sami odborníci poukazují, že prstový pulzní oxymetr by se měl v dnešní covidové době stát nezbytnou součástí domácí lékárničky. A to zvlášť tehdy, pokud v kraji, ve kterém žijeme, hrozí kolaps zdravotní péče.

Zdroj: Shutterstock Pokud jste se nakazili koronavirem, pomocí pulzního oxymetru můžete i v domácích podmínkách průběžně sledovat svůj zdravotní stav a orientačně hodnotit jeho závažnost. Zvlášť, když trpíte dušností nebo máte další dýchací potíže. Hodnoty, které pulzní oxymetr ukazuje, dokážou případně rozeznat i počínající zápal plic.

Hodnoty saturace, které pulzní oxymetr ukazuje

Pomocí prstového pulzního oxymetru můžete u sebe nebo u svých blízkých změřit saturaci neboli okysličení krve, a to na škále 0 až 100 procent. Zdravý člověk má saturaci 95 procent nebo vyšší. Saturace klesá, když má člověk v krvi méně kyslíku, což je typické pro různá onemocnění plic, ovšem i pro covid-19. Jaké hodnoty saturace se tedy vyplatí znát?

95-100 % - Okysličení krve u zdravého člověka.

90-94 % - Tento úbytek nasycení krve kyslíkem konzultujte již se svým praktickým lékařem.

89 % nebo nižší - Nízké hodnoty saturace rozhodně konzultujte s lékařem, mohou být již důvodem k hospitalizaci. V případě dalších obtíží volejte záchrannou zdravotní službu.

Autor:
Publikováno: 5. 3. 2021 09:59 Nahlásit obsah