Šestá nemoc neboli roseola infantum: Běžné dětské onemocnění, které je rizikem pro těhotné ženy

Šestá nemoc neboli roseola infantum: Běžné dětské onemocnění, které je rizikem pro těhotné ženy Zdroj: Shutterstock.com

Zejména v zimních měsících na nás viry a bakterie číhají na každém rohu. Výjimkou není ani tolik skloňovaná šestá nemoc, kterou nejčastěji trpí malé děti. Čas od času však neušetří ani dospělé. Podle čeho tuto prudce infekční chorobu poznáte a měli byste se jí skutečně bát?

Roseola infantum: Jedno z nejběžnějších dětských infekčních onemocnění

O šesté nemoci zvané odborně roseola infantum by vám povyprávěla své zážitky spousta maminek. Šestá nemoc totiž nejčastěji postihuje miminka, batolátka a děti předškolního věku. Nevyhýbá se však i školákům a velmi vzácně udeří i na dospělé.

Proč vlastně šestá nemoc? Vedle planých neštovic, spály, spalniček, zarděnek a páté nemoci patří roseola infantum k nejběžnějším dětských infekčním onemocněním, pro které je typická horečka a vyrážka na těle. Že jde o velmi časté onemocnění, dokazuje fakt, že šestou nemocí onemocní až třicet procent dětí.

Zdroj: Shutterstock.com Jak poznáte, že má vaše dítě šestou nemoc?

Šestá nemoc se velmi ráda šíří zejména v dětských kolektivech, a to převážně kapénkovou cestou. Tuto vysoce infekční chorobu způsobuje konkrétně lidský herpes virus 6 (HHV-6), méně často pak herpes virus (HHV-7). Inkubační doba šesté nemoci se pohybuje v rozmezí tři až šesti dnů.

Jestliže je vaše dítě nakažené, roseola infantum se u něj projeví v prvé řadě vysokou horečkou, která se pohybuje až kolem 40 stupňů Celsia a která trvá tři až šest dnů. Jaké další příznaky šestou nemoc doprovázejí?

  • Drobná skvrnitá vyrážka růžové barvy, která se objevuje na břiše, trupu, krku a končetinách. Může a nemusí postihnout obličej a plošky nohou. Tato vyrážka zmizí zhruba do dvou až tří dnů. Jakmile se vyrážka vytratí, nemocný přestává být infekční.
  • Lehký zánět hltanu.
  • Mírné zduření krčních a šíjových mízních uzlin.
  • Nechutenství.
  • Únava.

Zdroj: Shutterstock.com Léčba šesté nemoci

Ve většině případů šestá nemoc odezní do deseti dnů, a to bez jakýchkoliv komplikací. Jelikož se jedná o onemocnění virového původu, antibiotika na ni nejsou třeba. Lékař zpravidla nemocnému dítěti předepíše léky na snížení teploty a na svědící vyrážku mu doporučí antihistaminika. Dalším předpokladem úspěšné léčby je pak příjem dostatečného množství tekutin a klid.

Jelikož se šestá nemoc projevuje vysokými horečkami, zvlášť u malých dětí byste měli jejich tělesnou teplotu náležitě hlídat a dle instrukcí lékaře používat léky k jejímu snížení. Tímto přístupem předejdete možnému vzniku febrilních křečí.

Šestá nemoc výjimečně postihuje dospělé, a to zejména ženy. Velké riziko představuje zejména pro těhotné ženy. Vysoké teploty doprovázející šestou nemoc by totiž mohly ohrozit zdraví nenarozeného miminka. Těhotným ženám se proto doporučuje, aby se vyhýbaly kontaktu s nemocnými roseolou infantum a při podezření na tuto nemoc ihned navštívily svého lékaře.

Prodělalo vaše dítě šestou nemoc? Svěřte se nám do komentářů, jakým způsobem u něj probíhala.

Autor:
Publikováno: 14. 1. 2020 10:00 Nahlásit obsah