Vše co potřebujete vědět o estetických rovnátkách

Vše co potřebujete vědět o estetických rovnátkách Zdroj: pixabay.com

Pěkný, zářivý úsměv pro vás nemusí být jen nedosažitelný sen. Stačí navštívit specialistu a probrat s ním možnosti, které máte. Stejně jako nic na světě, ani krásný úsměv není zadarmo. Stojí za ním trpělivost, práce a disciplína. Pojďte se podívat, jaké máte možnosti a co vás na vaší cestě bude čekat.

Když se řekne rovnátka, většina lidí si jistě představí ústa plná kovových drátků a zámečků. To je také hlavní důvod, proč se rovnátkům vyhýbají. V současné době je však tato představa již minulostí. Moderní ortodoncie značně pokročila a nabízí spoustu možností, které jsou z estetického hlediska daleko přijatelnější, v některých případech dokonce neviditelná.

Pokud se rozhodnete pro rovnání zubů v dospělosti, máte tedy celou řadu možností. Konečný výběr je závislý na vašich preferencích, vadě, kterou potřebujete odstranit a také na vašich finančních možnostech.

Konvenční estetická rovnátka

Konvenční (fixní) rovnátka, kterým se také říká rovnátka napevno, jsou stále nejpoužívanějším typem rovnátek. Do zámečků, které se lepí na vnější strany zubů, se gumičkami upevňuje ortodontický drát. Právě drát v průběhu léčby narovnává zuby do správné polohy. Tyto zámečky mohou být buď kovové, keramické či safírové.

Kovové zámečky ponecháme stranou a zaměříme se na estetické varianty – keramické a safírové zámečky.

Rovnátka z estetických materiálů pracují na stejném principu jako kovová, ale na rozdíl od nich jsou estetické zámečky vyrobené z materiálů v barvě zubů (keramické) nebo průhledných materiálů (safírové), které se zuby splynou. Díky tomu jsou pro lidi ve vašem okolí téměř neviditelná. Jejich další výhodou je také pohodlnější nošení, protože mají zámečky hladší povrch.

U keramických zámečků se používají ligatury (gumičky), často se vybírají bílé nebo transparentní. Je však potřeba počítat s tím, že u nich často dochází k zabarvení (například při kouření, pití kávy atd.). Nemusíte se však ničeho bát, gumičky se mění při každé kontrole. Počítat také musíte s tím, že nejsou vhodné pro všechny typy léčby a před jejich nasazením je v některých případech potřeba vytrhnout zuby.

Pěkný úsměv budete mít zhruba za 1,5 až 3 roky od nasazení a k ortodontistovi budete docházet jednou za 3–6 týdnů. Na léčbu byste si měli připravit 40 000–70 000 Kč. Zdroj: Shutterstock.com

Samoligovací keramická rovnátka

Damon CLEAR rovnátka jsou vyrobena z estetického materiálu, kromě toho mají i jedinečný plně keramický, samouzavírací mechanismus, který s sebou přináší všechny výhody Damon Systému. Fixní keramická rovnátka jsou sice odolná proti skvrnám od jídla, ale to už neplatí o gumičkách, které se viditelně obarví již po krátké době. Systém Damon CLEAR gumičky nepoužívá, tudíž problém s obarvováním odpadá.

Samoligovací rovnátka vám nabídnou méně bolestivou a rychlejší léčbu. Díky lepšímu umístění ortodontického drátu nejsou potřeba tak časté návštěvy u zubaře. Oproti klasickým rovnátkům si však budete muset sáhnout hlouběji do kapsy a také musíte počítat s návštěvami ordinace jednou za 6 týdnů.

Lingvální rovnátka

Lingvální rovnátka jsou fixní rovnátka, která se lepí z vnitřní strany zubů. Díky tomu nejsou vidět a jsou tedy považovány za nejestetičtější variantu ortodontické léčby.

Rovnátka jsou sice neviditelná, ale zároveň jsou ze všech typů rovnátek nejméně pohodlná. Především na začátku léčby mohou odírat jazyk, který je velice citlivý, může docházet k otokům a odření jazyku, a také k problémům s výslovností.

Asi největší nevýhodou této varianty je vysoká cena, protože zařízení vyžaduje více pracovního času lékaře. Počítat musíte i s velkým množstvím času stráveným v ordinaci. Každá kontrola probíhá cca jednou za 4–6 týdnů a zabere až 1,5 hodiny. Zdroj: Shutterstock.com

Alignery

Asi nejpopulárnější rovnátka současnosti vám nabídnou vysokou pohodlnost a bezbolestnost. Tato technika používá místo ortodontických zámků a drátů snímatelné fólie, které se vyrábí na míru pro každého pacienta.

Aby byla léčba účinná, je potřeba nosit je cca 22 hodin denně a snímat je pouze na jídlo a čištění zubů. Každou folii je třeba nosit přibližně 7 dní, pak přichází na řadu fólie další, která zuby posune o další kousek dál. Tento typ rovnátek vám přináší celou řadu výhod. Díky tomu, že jsou snímací, nemusíte se vůbec omezovat v tom co, jíte ani v žádných jiných aktivitách.

Léčba je navíc poměrně rychlá a naprosto bezbolestná. Díky tomu, že se fólie připravují na míru, není ve většině případů potřeba trhat zuby před zahájením léčby. Fólie dostanete na začátku léčby, nemusíte tedy tak často navštěvovat lékaře, kontroly bývají jednou za 3 měsíce. Výsledek je však závislý na vaší disciplíně a dodržování plánu.

Autor:
Publikováno: 25. 2. 2021 14:00 Nahlásit obsah