Záměna medvědího česneku za prudce jedovatý ocún jesenní se stala německému muži osudnou. Po požití omáčky zemřel

Záměna medvědího česneku za prudce jedovatý ocún jesenní se stala německému muži osudnou. Po požití omáčky zemřel Zdroj: Shutterstock

Medvědí česnek patří k oblíbeným jarním bylinkám. Ač si myslíte, že jej nemůžete s ničím zaměnit, opak je pravdou. Medvědí česnek lze snadno splést nejen s konvalinkou vonnou, ale i s ocúnem jesenním. Svědčí o tom nedávný případ ze sousedního Německa, kde muž podlehl otravě ocúnem, o němž si myslel, že jde právě o medvědí česnek.

Muž si spletl medvědí česnek s jedovatým ocúnem

O tragédii spojené se sběrem medvědího česneku, která se stala koncem letošního dubna v německém Bavorsku, informovala agentura DPA s odvoláním na německou policii. Detaily o ní zveřejnil rovněž německý deník Der Spiegel.

Muž žijící v německém Bavorsku se koncem dubna vypravil do lesa na medvědí česnek. Místo této aromatické bylinky však neplánovaně natrhal listy prudce jedovatého ocúnu jesenního, které byly listům medvědího česneku velmi podobné.

Zdroj: Shutterstock Z připravené omáčky snědl pár lžiček, přesto zemřel

V domnění, že skutečně natrhal medvědí česnek, si posléze z této rostliny připravil omáčku. Po jejím požití se mu udělalo špatně, kvůli čemuž byl následně hospitalizován v blízkém zdravotním zařízení. Na následky otravy však bohužel v nemocnici zemřel.

Paradoxem je, že omáčky z domnělého medvědího česneku snědl podle agentury DPA pouze několik lžiček. Tento pokrm mu totiž vůbec nechutnal a připadal mu hořký. Požití i malého množství ocúnu jesenního však stačilo k tomu, aby muž podlehl otravě.

Lidé tráví více času v přírodě a sbírají bylinky, které neznají

Otrava ocúnem jesenním je velmi vzácná. Jak poukazuje list Der Spiegel, otrav touto rostlinou však přibývá. Ocún jesenní a medvědí česnek totiž mají podobný tvar listů a rostou ve stejném prostředí. 

V důsledku pandemie koronaviru navíc lidé tráví více času v přírodě a ve větší míře se uchylují ke sběru bylinek. Neuvědomují si však, že některé rostliny jim nemusí prospívat, ale naopak mohou uškodit či způsobit těžkou otravu až smrt.

Zdroj: Shutterstock

Tipy, jak poznat medvědí česnek

✓ Rozetřete listy bylinky jemně mezi prsty. Pokud hned ucítíte intenzivní česnekové aroma, jde o medvědí česnek. Vůně česneku je pro něj charakteristická, žádná další bylinka volně rostoucí v přírodě ji nemá.

 Sbírejte pouze bylinky, u nichž jste si stoprocentně jistí. Pokud po přičichnutí k listům neucítíte závan česneku ani po rozetření listů mezi prsty intenzivní česnekové aroma, sběr si rozmyslete. Může jít totiž o prudce jedovatý ocún nebo konvalinku vonnou.

 Listy medvědího česneku vyrůstají většinou v páru, jsou lesklé, elipticky oválné a nemají viditelné žilky. Listy ocúnu jsou podlouhlé a připomínají trumpetku. Listy konvalinky vypadají, jako kdyby jeden rostl z druhého. Jsou matné, tuhé a vzpřímené.

Zdroj: Der Spiegel

Autor:
Publikováno: 11. 5. 2021 13:00 Nahlásit obsah