Česko se vrací na 4. stupeň PES. V pátek 18. prosince zavřou hospody a hotely, naopak obchody, služby a skiareály budou otevřené

Česko se vrací na 4. stupeň PES. V pátek 18. prosince zavřou hospody a hotely, naopak obchody, služby a skiareály budou otevřené Zdroj: Shutterstock.com

V Česku se bude v důsledku zhoršující se koronavirové situace opět zpřísňovat. V pátek 18. prosince nás čeká přechod z 3. stupně do přísnějšího 4. stupně protiepidemického systému PES. Vláda v pondělí 14. prosince rozhodla, že od pátku zavřou restaurace a hotely a bude platit zákaz nočního vycházení. Obchody však zůstanou otevřené.

Česko od 18. prosince čeká utahování šroubů

„V České republice bude od pátku 4. stupeň. Přál jsem si, abychom do Vánoc fungovali bez opatření. Umím si představit zklamání lidí v pohostinství, kteří pracují a zaměstnávají lidi. Omlouvám se za to. Bylo to těžké,“ uvedl na pondělní tiskové konferenci premiér Andrej Babiš, který se za přechod na 4. stupeň veřejně omluvil.

Co vše přechod z 3. do 4. stupně znamená? Čeká nás opět utahování šroubů, v rámci stupně 4 však dojde podle ministra zdravotnictví Jana Blatného k mnohým úpravám. Na co konkrétně se tedy od pátku 18. prosince můžeme připravit?

Co se zavře? Restaurace, hotely i bazény

  • Zavřou se restaurace, bary, kluby a také penziony, hotely či další ubytovací zařízení. 
  • Stravovací zařízení budou moci používat výdejní okénka. Co se nápojů týče, s sebou si budete moci vzít pouze nealkoholické jako čaj či kávu v kelímku. Stále platí zákaz prodeje alkoholických nápojů v okéncích.
  • Zavřít budou muset také vnitřní sportoviště pro amatérské sportovce, bazény, wellness centra a sauny.

Zdroj: Shutterstock.com Co bude fungovat? Obchody, služby či lyžařská centra

  • Vláda rozhodla, že obchody, maloobchody ani služby zavírat nebude. 
  • Ze služeb zůstanou konkrétně otevřené kadeřnictví, kosmetické salony s pedikúrou a manikúrou a také solária a masáže.
  • Od pátku 18. prosince budou moci fungovat lyžařská střediska. Tyto skiareály budou v provozu dle tzv. rakouského modelu. Lidé budou moci na hory jet, ale ne se na ni ubytovat nebo navštívit restauraci. Restaurace zde budou fungovat stejně jako v celém Česku pouze ve formě výdejního okénka.
  • I ve stupni 4 budou možné návštěvy v sociálních zařízeních. A to díky antigenním testům, které návštěvníci podstoupí.

Další omezení spojené s přechodem na 4. stupeň PES

  • Hromadných akcí ve vnitřních a vnějších prostorách se bude moci zúčastnit nanejvýše 6 osob.
  • Platí noční zákaz vycházení v době od 23:00 do 5:00.
  • Svateb a pohřbů se bude moci zúčasnit maximálně 20 lidí. Bohoslužby budou fungovat s maximálně 20procentní kapacitou kostela.
Autor:
Publikováno: 15. 12. 2020 13:02 Nahlásit obsah