Látkové menstruační vložky se vrací na výsluní: Proč si je dnešní ženy tak oblíbily?

Látkové menstruační vložky se vrací na výsluní: Proč si je dnešní ženy tak oblíbily? Zdroj: Shutterstock.com

Při pohledu na současný trend v oblasti dámské intimní hygieny možná poznamenáte, že se vracíme zpátky do minulosti. Některé ženy totiž na místo jednorázových tamponů a vložek začaly opět používat látkové menstruační vložky. Proč je tato „relikvie minulosti“ tak oblíbená? Hlavním důvodem je šetrnost vůči přírodě a finanční nenáročnost.

Látkové vložky nosily už naše prababičky: Ovšem z jiných důvodů

Dnešní moderní ženy si nemohou vynachválit jednorázové vložky a tampony. Zpravidla mají i svou oblíbenou značku, na kterou nedají dopustit. Tyto pomůcky jsou podle nich hygieničtější a zamezují především rozvoji různých infekčních a bakteriálních onemocnění.

I přesto narazíte na ženy, které na tyto jednorázové pomůcky zanevřely. Paradoxně přešly na znovupoužitelné látkové menstruační vložky, které v době nedostatku musely jednou za měsíc často používat také naše babičky a prababičky.

Zdroj: Shutterstock.com

Vložky a tampony na jedno použití: Objevily se až na sklonku 19. století

Jednorázové vložky a tampony nemají ovšem tak dlouhou minulost. V zemích západního světa se začaly vyrábět a následně hromadně používat až od 80. let 19. století. Ženy z chudších rodin se však stále musely spokojit s látkovými vložkami, které si ušily buď samy, nebo které pocházely z tovární výroby.

Látkové vložky byly přitom už v minulosti vyráběny z látek, které vynikaly dobrými absorpčními vlastnostmi. Po použití tyto vložky stačilo vyprat a usušit a ženy je mohly používat znovu a znovu.

Vložky a tampony na jedno použití se staly v západních zemích standardem už po konci první světové války. Vaše babičky a prababičky vám ale jistě potvrdí, že v takovém komunistickém Československu byly opět nedostatkovým zbožím. Zdejší ženy proto musely vymýšlet podobně účinné alternativy.

Hlavní přednosti znovupoužitelných látkových vložek

Asi vám vrtá hlavou, proč se dnešní ženy vracejí k praxi svých babiček a prababiček, když mají zdánlivě lepší možnosti. Možná proto, že zjistily, že znovupoužitelné látkové menstruační vložky nabízí spoustu výhod, které můžou využít i v dnešní době. Není od věci, když budete znát následující benefity látkových vložek i vy.

1. Znovupoužitelné menstruační vložky jsou v současnosti vyráběny z čistě přírodních materiálů. Nejoblíbenějšími materiály jsou bio bavlna a bio bambus.

2. Díky svému složení jsou tyto vložky prodyšné a umožňují pokožce dýchat.

3. Znovupoužitelné vložky minimalizují riziko vzniku vyrážky, ale i gynekologického zánětu.

4. Vložky vyrobené z bio bavlny či z bio bambusu jsou vhodné i pro alergiky.

5. Tyto hygienické potřeby můžete používat znovu a znovu. Jsou tedy šetrné vůči přírodě i vůči vaší peněžence.

6. Znovupoužitelné látkové vložky jsou stejně hygienické a spolehlivě zachytí veškerou krev jako jednorázové vložky. Musíte je ale umět správně používat. 

Zdroj: Shutterstock.com

Nevýhody látkových vložek, které vás možná odradí

Abychom znovupoužitelné menstruační vložky tolik nevychvalovali, i ony mají samozřejmě své nevýhody. Proto si dobře promyslete, zda je chcete nosit, nebo ne. Co například by vás mohlo odradit?

1. Potřebujete čas na to, abyste si na látkovou vložku zvykla. Také musíte vychytat, jak ji správně používat a kdy ji včas vyměnit, aby nedošlo k úniku krve.

2. Když budete v práci nebo ve škole, použitou látkovou vložku nemůžete hodit jen tak do koše. Budete si ji muset dobře zabalit a schovat do tašky.

3. Použité látkové vložky musíte pravidelně prát. Řiďte se pokynů výrobce, abyste jejich čištění vychytala k dokonalosti.

4. Od používání látkových vložek vás možná odradí velmi vysoké počáteční náklady na jejich nákup. V dlouhodobém horizontu vám však používání látkových vložek přinese výraznou úsporu.

Co si myslíte o současném trendu používání látkových menstruačních vložek? Napište nám svůj názor do komentářů.

Autor:
Publikováno: 23. 7. 2019 14:00 Nahlásit obsah