Přehled, co se změní od 12. dubna 2021: Otevře se první stupeň ZŠ či papírnictví

Přehled, co se změní od 12. dubna 2021: Otevře se první stupeň ZŠ či papírnictví Zdroj: Shutterstock

Od pondělí 12. dubna 2021 nás v Česku čekají výrazné změny. Vláda rozhodla, že se do školních lavic - byť rotačně - vrací celý první stupeň základních škol. Od tohoto dne se však v tuzemsku uvolní i další část protiepidemiologických restrikcí. Co vše se tedy od 12. dubna mění?

Návrat dětí do škol: Povinné testování na covid dvakrát týdně

K prezenční výuce se 12. dubna vrací celý první stupeň základních škol. Děti z prvního stupně však budou chodit do školy rotačně. Jeden týden si tedy odsedí s povinnou ochrannou dýchacích cest ve školních lavicích, další týden se budou distančně vzdělávat doma. A stále dokola. 

Žáci prvního stupně mají navíc povinnost dvakrát do týdne podstoupit antigenní test na koronavirus. U tohoto testování bude moci být přítomen jejich zákonný zástupce, tedy rodič. Pokud někomu vyjde pozitivní antigenní test, bude muset podstoupit přísnější PCR test.

Do mateřských škol se vrátí pouze předškoláci

Od pondělí 12. dubna se otevírají také brány mateřských škol. A to pouze pro předškoláky, kteří však ve školce nebudou muset nosit roušku. Předškoláci budou muset být ve třídách maximálně po 15. Jak uvedl ministr školství Robert Plaga, také předškolních dětí se týká povinné testování antigenními testy dvakrát do týdne.

Zdroj: Shutterstock Otevřou se obchody s dětským oblečením či papírnictví

Jelikož se 12. dubna mají děti vrátit do škol, vláda chce od tohoto dne otevřít také některé důležité obchody, které s nástupem školáků do lavic přímo souvisí. Jde o papírnictví, prodejny s dětským oblečením a prodejny s dětskou obuví. Jak uvedl viceministr Karel Havlíček, dále by mohly začít fungovat čistírny, prádelny, zámečnictví, provozovny oprav zařízení pro domácnosti nebo prodejny náhradních dílů pro auta a stroje.

Co se dále od 12. dubna změní

✓ Otevřou se farmářské trhy, ale s určitými omezeními.

✓Své brány otevřou také venkovní prostory zoologických a botanických zahrad. Podmínkou je, že budou moci naplnit maximálně 20 procent své kapacity.

✓ Svou činnost obnoví psychologické poradny.

✓ Bude možná výuka jeden na jednoho v základních uměleckých školách.

✓ Otevřou se speciální školy.

Autor:
Publikováno: 7. 4. 2021 10:53 Nahlásit obsah