V pondělí 20. dubna odstartovala první vlna otevírání obchodů. Otevřely se provozovny řemeslníků či psí kadeřnictví

V pondělí 20. dubna odstartovala první vlna otevírání obchodů. Otevřely se provozovny řemeslníků či psí kadeřnictví Zdroj: Shutterstock.com

Dle vládního plánu v Česku aktuálně dochází k rozvolnění opatření, která byla zavedena kvůli epidemii nového koronaviru. V pondělí 20. dubna tak započala první vlna otevírání obchodů a dalších služeb. Zavítat opět můžeme na farmářské trhy, využít dále můžeme služeb autobazarů či autosalónů a otevřely se nám také provozovny řemeslníků.

Od 20. dubna se mohou konat i svatbu do 10 osob

Česká vláda vytvořila plán, v rámci kterého rozdělila otevírání obchodů a uvolňování dalších činností celkem do pěti etap. Tyto etapy probíhají od pondělí 20. dubna do pondělí 8. června. Co vše se tedy otevřelo v rámci první vlny uvolňování, která spadala na 20. duben?

  • farmářské trhy (bez možnosti ochutnávek)
  • provozovny řemeslníků
  • autobazary a autosalóny
  • psí kadeřnictví

Od 20. dubna jsou v Česku opět povoleny venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců, ovšem bez přítomnosti veřejnosti. Od tohoto data se mohou také konat svatební obřady, a to v maximálním počtu deseti lidí.

Co nás dále čeká?

  • Od pondělí 27. dubna vládní plán počítá s otevřením provozoven do 200 metrů čtverečních, budou se také smět konat bohoslužby a náboženské obřady do 15 účastníků.
  • Od pondělí 11. května by se měly otevřít větší obchody s rozlohou do jednoho tisíce metrů čtverečních. Kromě toho budou moci otevřít také autoškoly, dále pak posilovny a fitness centra, v nichž ovšem nebudete moci využívat sprchy ani šatny. Od 11. května se bohoslužeb bude moci zúčastnit až 30 lidí.

Zdroj: Shutterstock.com

  • Od pondělí 25. května se dle vládního plánu otevřou venkovní prostory restaurací, hospod, vinoték či bufetů, které budou zatím vydávat občerstvení přes okénko. Zprovozní se rovněž muzea, galerie a venkovní části zoologických zahrad. Od 25. května začnou opět fungovat kadeřnictví, solária a manikérské, pedikérské, kosmetické či masérské služby. Od tohoto data se bude moci bohoslužeb zúčastnit do 50 lidí.
  • Od pondělí 8. června se otevřou nákupní centra, vnitřní prostory restaurací, hotely, penziony či další zařízení poskytující ubytovací služby. Svůj provoz zahájí dále taxislužby, divadla či vnitřní pavilony zoologických zahrad. Veřejnosti se otevřou zámky, hrady a další kulturní aktivity. Budou povoleny svatby do 50 osob.

Vládní harmonogram se může dle ministra Vojtěcha uspíšit

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pátek 17. dubna nevyloučil, že se může výše uvedený vládní harmonogram s ohledem na pozitivně se vyvíjející epidemiologickou situaci v naší zemi uspíšit. „Pokud by se situace vyvíjela pozitivně a dobře, pak se můžeme bavit o úpravě, připustil.

Autor:
Publikováno: 21. 4. 2020 11:28 Nahlásit obsah