V pondělí 3. května se v Česku otevřou kadeřnictví či pedikúry. Otevření obchodů je nejisté

V pondělí 3. května se v Česku otevřou kadeřnictví či pedikúry. Otevření obchodů je nejisté Zdroj: Shutterstock

Od pondělí 3. května 2021 si budeme moci v Česku opět zajít na manikúru, kosmetiku nebo ke kadeřnici. Jak na svém twitterovém účtu informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, služby spojené s péčí o tělo se v tento den otevřou bezpodmínečně v celém Česku. Zajímá vás, jak je to s obchody? Jejich otevření je velmi nejisté.

Podmínky vstupu do kadeřnictví či na manikúru

“Od 3/5 definitivně uvolňujeme holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, masérské, kosmetické nebo regenerační služby, péči o zvířata nebo lázeňskou léčebně rehabilitační péči. Obchody rozhodneme ve čtvrtek, podle aktuálních pandemických ukazatelů,” oznámil v pondělí 26. dubna na svém Twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Jak by to mělo od pondělí 3. května v takovém kadeřnictví či na kosmetice vypadat? Bude zavedený režim jeden na jednoho. V provozovně tedy bude moci být v jednu chvíli jen klient s jednou kadeřnicí či manikérkou.

Pokud budete chtít využít služeb spojených s péčí o tělo, budete se muset prokázat negativním testem na koronavirus. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger podotýká, že tyto testy by měly být provedené na certifikovaném pracovišti. V kterém dalším případě můžete od pondělí 3. května využít služeb kadeřnictví či manikúry? Jestliže předložíte potvrzení o očkování nebo o tom, že jste v předchozích třech měsících koronavirus již prodělali.

Zdroj: Shutterstock Zda se v pondělí 3. května otevřou obchody, je velká neznámá

Jak je to s otevíráním zbývajících obchodů od 3. května? Zatím velmi nejisté. Nezbytným faktorem k otevření obchodů po celém Česku je méně než 100 nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera se však do pondělí 3. května pravděpodobně tato podmínka nestihne splnit.

"Služby budou celorepublikové, ale pokud budou v té době incidence 100 na sto tisíc obyvatel, tak bychom mohli otevřít i zbytek obchodů, což je nějakých 24 procent prodejní plochy," potvrdil ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

K pondělí 26. dubna v Česku v rámci celorepublikového měřítka připadá za poslední týden 163 nakažených na sto tisíc obyvatel. Zda tedy od pondělí 3. května zavítáme do zbývajících obchodů, které jsou stále zavřené, je velká neznámá. O tom, zda se obchody v tento termín v Česku otevřou, nebo nikoliv, ve čtvrtek 29. dubna rozhodne vláda.

"Výroky pana ministra Arenbergera mě překvapují. Provoz obchodů, u kterých se nikdy neprokázalo, že by byly zdrojem nákazy, podmiňuje nějakým výsledkem, naopak například u masáží žádná taková podmínka není a jsou mnohem rizikovější," řekl pro ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Zdroj: Shutterstock Co se v pondělí 3. května dále otevře

Dobrá epidemiologická situace nahrává několika krajům v Česku. Jak potvrdil ministr školství Robert Plaga, v Karlovarském, Plzeňském a Královéhradeckém kraji se tak do lavic v rámci rotační výuky vrátí druhý stupeň základní škol. Ve Středočeském kraji a Praze se rovněž pravděpodobně otevřou mateřské školy, a to bez roušek a testů. I v těchto krajích se vrátí rotačně druhý stupeň základních škol.

Zdroj: irozhlas.cz

Autor:
Publikováno: 27. 4. 2021 12:00 Nahlásit obsah