Zemřela tlumočnice zpráv do znakové řeči Naďa Hynková Dingová. Ve 49 letech podlehla rakovině

Zemřela tlumočnice zpráv do znakové řeči Naďa Hynková Dingová. Ve 49 letech podlehla rakovině Zdroj: Shutterstock

Českou veřejnost i komunitu neslyšících zasáhla velmi smutná zpráva. V pouhých 49 letech zemřela v úterý 28. května 2024 známá tlumočnice zpráv ČT do znakové řeči Naďa Hynková Dingová. Před prahem padesátky bohužel prohrála svůj statečný boj s rakovinou.

Naďa Hynková Dingová byla talentovanou tlumočnicí českého znakového jazyka. Známá byla i televizním divákům zpráv České televize, kde mluvené slovo tlumočila právě neslyšícím. Její schopnosti přesahovaly běžné tlumočení, ať už šlo o překládání divadelních představení nebo hudebních vystoupení pro neslyšící. Byla výjimečně talentovaná a její práce měla neocenitelný dopad na komunitu neslyšících.

Od srpna 2022 bohužel Naďa Hynková Dingová bojovala s rakovinou tlustého střeva, která jí metastazovala až do jater. Lékaři jí původně dávali pouze tři až šest měsíců života, ale díky své neuvěřitelné vůli a podpoře blízkých se s nemocí prala téměř dva roky. Přestože podstoupila chemoterapie, bioléčbu a nákladnou léčbu v Německu, nemoc nakonec zvítězila.

Sbírka na její léčbu, která byla organizovaná na dárcovském webu Donio, přinesla přes čtyři miliony korun. Tyto prostředky umožnily Nadi Hynkové Dingové absolvovat další kola terapií a podstoupit léčbu na klinice v Německu. Přesto se její stav náhle zhoršil a musela se vrátit domů, aby byla se svou rodinou.

V těžkých chvílích našla obrovskou podporu u svého manžela a nejbližších, kteří jí dodávali sílu pro další boj s rakovinou. Bohužel 28. května 2024 se objevila informace o její smrti.

„S hlubokým zármutkem oznamujeme, že dnes nás navždy opustila Naďa Hynková Dingová, vynikající a obětavá tlumočnice, pro níž tlumočení neslyšícím bylo především posláním. Naďo, děkujeme Vám za všechno. Odpočívejte v pokoji,” uvedlo na svém facebookovém profilu Centrum pro neslyšící a nedoslýchavé pro Prahu a Středočeský kraj.

Naďa Hynková Dingová po sobě zanechala nejen vzpomínku na svou neuvěřitelnou práci a obětavost, ale i inspiraci pro mnoho lidí. Její životní příběh je připomínkou, že i v těžkých chvílích lze najít sílu a naději. Děkujeme, Naďo, za všechno, co jste pro nás udělala. Odpočívejte v pokoji.

Zdroj: iDnes.cz, Blesk.cz

Autor:
Publikováno: 6. 6. 2024 15:20 Nahlásit obsah