Jezero u Novosibirsku má přezdívku ruské Maledivy. Vábí Instagrammery na tyrkysovou vodu, která je však toxická

Jezero u Novosibirsku má přezdívku ruské Maledivy. Vábí Instagrammery na tyrkysovou vodu, která je však toxická Zdroj: instagram.com

Tyrkysově modrá voda a bílý písek. Jezero poblíž ruského města Novosibirsk připomíná exotické Maledivy. Právě proto láká davy mladých lidí, aby si zde pořídili několik trendy snímků na Instagram. Za podmanivou krásou se však skrývá nebezpečí. Jezero je ve skutečnosti skládkou odpadu, a právě obsažené chemikálie způsobují jeho netypické zbarvení.

Jezeru u Novosibirsku se přezdívá ruské Maledivy. A to kvůli podmanivě krásné tyrkysové vodě a bílému písku. Jenomže nic není, jak se zdá. Podle společnosti Siberian Generating Company, která jezero vlastní, mají totiž toto nepřirozené zbarvení na svědomí chemické látky obsažené ve vodě.

Jezero je totiž ve skutečnosti skládkou popela z nedaleké uhelné elektrárny. Tyrkysově modrou vodu mu tak dodává chlorid vápenatý, různé oxidy kovů a další chemikálie. Ani tato skutečnost však nezabránila tomu, aby se pro mladé Rusy stala z jezera u Novosibirsku doslova turistická atrakce.

I když majitel jezera, společnost Siberian Generating Company, varuje, aby se lidé jezeru vyhnuli, především mladí Instagrammeři neváhají kvůli pěkné fotce riskovat své zdraví. Při koupeli v této vodě jim konkrétně hrozí silná alergická reakce v podobě vážnějšího kožního problému.

Do tyrkysových vod ruských Malediv se mladí Rusové vrhají v honbě za lajky a vyšším počtem sledujících. Fotí se nejen na bělostných plážích, v toxické vodě se nebojí ani smočit části svého těla. Ti největší odvážlivci plují po hladině tyrkysového jezera na nafukovacích jednorožcích či plameňácích. Nebo se dokonce vybaví sportovním kajakem.

Zdá se, že je tyrkysové jezero u Novosibirsku u mladých Rusů stále populárnější. Poté, co tyto ruské Maledivy zpopularizovala online média, si zde touží pořídit i svatební fotky. Měli by ale vědět, že se nefotí u skutečného jezera, ale u nádrže, jejíž oficiální název zní Skládka popela.

Autor:
Publikováno: 6. 8. 2019 14:00 Nahlásit obsah